Agregat prądotwórczy w domu i na placu budowy.

Popularność agregatów prądotwórczych rośnie wprost proporcjonalnie do klęsk żywiołowych dotykających Polskę. Często pełnią one wówczas rolę alternatywnego zasilenia w okresie braku dostaw prądu. Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne to codzienność, z którą spotykają się mieszkańcy wielu regionów w kraju. Czy jednak agregat to urządzenie, które sprawdza się tylko wtedy? 

Wielotygodniowe braki w dostawie energii elektrycznej w domu to nie jedyny powód zakupu agregatu prądotwórczego. Co prawda wtedy urządzenie jest niezbędne do zasilenia urządzeń domowych takich jak lodówka, oświetlenie, telewizor, czy też pralka. Popularność alternatywnych źródeł energii wynika też z chęci zabezpieczenia własnego domu w razie wystąpienia awarii sieci energetycznej, ale także w trakcie prac budowlanych. Jeśli posiadamy własną maszynę do produkcji prądu to z powodzeniem obsłuży ona wszystkie niezbędne urządzenia w trakcie trwających przerw w dostawie energii elektrycznej. Zasadne jest jednak pytanie: jaki agregat powinienem wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy do czego będzie służyć nam urządzenie. Musimy poznać swoje potrzeby. Agregat prądotwórczy może służyć nam do zasilenia garażu lub też jako alternatywne źródło energii do zasilenia tradycyjnych urządzeń w domu. Maszyna tego typu sprawdza się także jako dodatkowe źródło prądu w domkach letniskowych.

Moc agregatu prądotwórczego

Niezbędną kwestią, którą należy uwzględnić przy zakupie urządzenia jest jego moc. Inny agregat sprawdzi się w przypadku urządzeń domowych, a inny do zasilenia zasobożernych maszyn budowlanych. Betoniarka, wiertarka, czy kosiarka elektryczna będzie wymagała większej ilości generowanego prądu. W sprzedaży istnieje wiele różnych modeli. Ciekawym wariantem wydaje się agregat z przełącznikiem fazowym, który pozwala wykorzystać możliwości w zależności od potrzeb. Wówczas agregat będzie funkcjonował jako uniwersalne narzędzie do zasilania wszystkich urządzeń i maszyn w razie potrzeb. Wystarczy tylko użyć przełącznika i zmienić ustawienie trzyfazowe na jednofazowe. Wtedy sprzęt zasili niezbędne maszyny w trakcie prowadzenia prac budowlanych oraz urządzenia użytkowane na co dzień w domu.

Agregat prądotwórczy jest polecany w szczególności w domach jednorodzinnych położnych gdzieś na uboczu. Chodzi o tereny wiejskie, gdzie najczęściej dochodzi do awarii sieci energetycznej. Musimy się wtedy liczyć z przerwami w dostawie prądu trwającymi kilka lub nawet kilkanaście dni. Podobnie wygląda kwestia wypoczynku wakacyjnego. Urządzenie wytworzy dla nas prąd niezbędny do zasilenia domku letniskowego. Zasadniczo agregaty prądotwórcze sprawdzają się w każdej sytuacji i dla bezpieczeństwa energetycznego warto posiadać tego typu urządzenie. Nie zajmuje ono wiele miejsca, a w razie potrzeby może zapewnić nam stałą podaż prądu bez względu na działanie linii wysokiego napięcia.