Architekt wnętrz i jego współpraca z firmami budowlanymi.

Wybierając gotowy projekt domu niekiedy pojawia się całkiem zasadne pytanie o obecność architekta wnętrz w całym procesie budowy. W trakcie pierwszej rozmowy architekt poznaje nasze potrzeby, gust, upodobania oraz potrzeby związane z funkcjonowaniem budynku. To architekt wnętrz nadaje ostateczny, artystyczny i użytkowy „sznyt” w domach jednorodzinnych, a jego współpraca z firmami budowlanymi może okazać się nieoceniona. 

Każdy architekt ustala indywidualnie liczbę projektów, które zostaną przedstawione klientowi. Zazwyczaj są to 2 lub 3 wersje wykończenia pomieszczeń w formie rzutów oraz trójwymiarowych rysunków. Znajdziemy w nich zastosowane rozwiązania oraz lokalizację poszczególnych mebli. Mając przed oczyma gotowy projekt, inwestor może stwierdzić jakie poprawki będą wymagane w celu optymalnego zagospodarowania przestrzeni lub też w celu spełnienia wymagań użytkowych. Wybrany wariant staje się ostatecznym projektem, który będzie zrealizowany zwykle w ciągu 15 dni roboczych. Koncepcyjny projekt wnętrza to bardzo pomocne narzędzie, z którego można będzie korzystać podczas zlecania określonych prac firmom budowlanym. Projekt ten opracowywane jest na podstawie ostatecznie wybranego wariantu. Znajdziemy w nim trójwymiarowy rysunek wraz z fotografiami lub też przykładami znalezionymi w magazynach wnętrzarskich lub w internecie. Opracowanie obejmuje wszystkie użyte wewnątrz kolory, typ materiału, czy zastosowanego oświetlenia. To pokazuje finalny efekt, do którego dążyć będzie firma budowlana zatrudniona do realizacji przedsięwzięcia.

Korekty ścian działowych oraz rysunki techniczne dla firm budowlanych

Finalna koncepcja może zostać jeszcze zmieniona jeśli chodzi o zastosowanie poszczególnych elementów takich rozmieszczenie ścian działowych, zastosowana zabudowa, czy położenie instalacji. Projekt po wszystkich korektach powinien być gotowy w przeciągu 30 dni roboczych. Wspominając o samym projekcie warto podkreślić rolę rysunków technicznych dla stanu surowego. Jest to cenna informacja dla ekip remontowo-budowlanych, które mają za zadanie krok po kroku realizować wskazany przez inwestora projekt. Znajdziemy tu elementy takie jak projekt techniczny sufitów podwieszanych, lokalizację ścian działowych, opis materiałów, z których będziemy korzystać, czy wreszcie położenie urządzeń wentylacyjnych. Wykonanie rysunków technicznych dla firm budowlanych zajmuje architektowi w granicach 5 dni roboczych.

Specjalistyczne usługi na życzenie klienta?

Na tym etapie warto zastanowić się, czy nie będziemy potrzebowali dodatkowych usług ze strony architekta. Osoba ta może być odpowiedzialna za wykonanie wielu projektów tj. projektów elektrycznych, czy murarskich. Tego typu usługi przy standardowej realizacji zadań są zbędne. Natomiast jeśli myślimy o aranżacji instalacji na nowo to należy taki zestaw projektowy uwzględnić. Wówczas firmy budowlane nie będą miały problemów, które mogłyby przyczynić się do wykonania prac nie tak jakbyśmy od początku sobie tego życzyli. Ważnym zadaniem, które można bezpośrednio zlecić architektowi jest wykonanie szczegółowego projektu wykonawczego. Dokument ten to nic innego jak swojego rodzaju plan zawierający potrzebne materiały. W dokumencie znajdują się opisy ilość materiałów, miejsca zakupu oraz nazw handlowych. Ponadto projekt ten określa kolorystykę ścian, zastosowane meble, a czasem niewielkie elementy takie jak barw fug, czy też sposób ułożenia wzorów z płytek.

Architekt wspierający prace budowlane?

Firmy budowlane nie zawsze wykonują swoje prace zgodnie z życzeniem klienta. W tym celu możemy zlecić dodatkowo płatne usługi naszemu architektowi. Zadba on w razie potrzeby o odbiór materiałów, zakup zgodnie z życzeniem klienta, dostarczy niezbędną dokumentację pracownikom budowlanym, czy będzie w stanie zadbać o wybór zamienników wysokiej jakości. Płatny nadzór czuwa nad realizacją zadań wykonywanych przez firmy budowlane.