Automatyczny regulator napięcia w agregacie.

Agregat jest wykorzystywany głównie w przypadku problemów z dostawą prądu. Wówczas mieszkańcy domów jednorodzinnych lub też firmy mogą sobie poradzić w razie dużej, kilkunastogodzinnej awarii. Funkcjonalne działanie takiego systemu produkcji prądu jest możliwe dzięki automatycznym regulatorom napięcia. 

Uzależnienie od dostępu do prądu to codzienność dla niemal każdego gospodarstwa domowego, ale również przedsiębiorstw. Brak w dostawie energii elektrycznej skutkuje niemożnością wykonania prac prowadzonych przy komputerze, otwarcia automatycznej bramy garażowej z pilota, czy też sterowania kotłem centralnego ogrzewania. Tradycyjne agregaty produkują co prawda prąd, jednak ich problemem jest niestabilne napięcie. Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenia to warto skorzystać z tej opcji: wypożyczalnia agregatów. Wiele urządzeń nie będzie miało problemu z pobraniem energii, jednak bardzo czułe urządzenia w przedsiębiorstwie mogą odmówić posłuszeństwa przy zasilaniu z agregatu. Konieczne jest wówczas zakupienie stabilizatorów napięcia lub zakup agregatu inwertorowego, który ten problem zlikwiduje. Zakres wahania może sięgać nawet 10% dla zwykłego agregatu. W praktyce oznacza to tyle, że zakres spadkowy może wahać się między 200 do 250 V. W przypadku urządzeń domowych takich jak lodówka, pralka, zmywarka, zbyt silne różnice mogą prowadzić do uszkodzenia lub też obniżenia okresu trwałości.

Regulatory napięcia wmontowane w agregat lub zakupione oddzielnie takie zjawisko zdecydowanie niwelują. Mamy wówczas zmiany w zakresie od 1 do 2%, co przekłada się na pozytywne działanie na sprzęt zasilany energią elektryczną. Mimo wszystko w przypadku bardzo czułych urządzeń nawet takie rozwiązanie może nie być skuteczne. W takiej podaży prądu występują zakłócenia, sinusoidy mogące uszkodzić zbyt czuły sprzęt. Rozwiązaniem tego problemu są dodatkowe filtry przeciwzakłóceniowe, stabilizatory w formie zasilaczy UPS. Dzięki nim możliwe jest zachowanie równowagi podaży prądu bez zakłóceń, co sprawdza się przy wszelkiego rodzaju wrażliwej elektronice np. komputerach oraz serwerach sieciowych.