Bloker wilgoci, czyli czym zabezpieczyć ściany przed wilgocią?

Bloker wilgoci to znany środek, którym można zaizolować sufit i ściany w celu ochrony przed wilgocią. Ze względu na swoje właściwości sprawdzi się on zarówno piwnicy, łazience i w każdym innym miejscu, gdzie pomieszczenia mogą być narażone na kontakt z wodą i wilgocią. Rynek środków izolujących jest całkiem pokaźny, różne preparaty będą cechowały się innymi parametrami. Należy więc wybrać bloker dostosowany do używania go na danym podłożu np. betonie, tynkach itp. Jeśli już posiadamy bloker wilgoci to trzeba wiedzieć jak go użyć. 

Przed rozpoczęciem aplikacji blokera wilgoci, trzeba przygotować powierzchnię, na którą będziemy go nakładać. Ściany lub podłogi muszą być czyste, bez zabrudzeń i szczelin. Po wyczyszczeniu powierzchni można przystąpić do uszczelniania miejsc, w których znajdują się ubytki. W czyszczeniu może pomóc nam zwykły papier ścierny. Dostępne w sprzedaży środki pozwalają na zastosowanie ich w pomieszczeniach o silnym zawilgoceniu i niskich temperaturach. Sytuacja wygląda niemal identycznie w przypadku miejsc narażonych na ciągłe działanie promieni słonecznych. Chemia zawarta w blokerach może być groźna dla zdrowia, trzeba więc przy aplikacji posiadać specjalną maseczkę oraz rękawice. Dobrym zwyczajem jest otwarcie jednego z okien, dzięki czemu będzie stała wymiana powietrza w pomieszczeniu. Gotowy fragment można pokryć blokerem wilgoci. Niezbędny będzie tu wałek, pędzel lub urządzenie do natrysku. Jeśli pierwsza warstwa jest sucha to czas na położenie kolejnej. Jest to dobre rozwiązanie, które dokładnie zabezpiecza powierzchnię. Czasem chłonna ściana wymaga nieco więcej uwagi i pomalowania jej kolejny raz. Warto wiedzieć, że wysychanie może potrwać kilka godzin.

Jeśli bloker wilgoci został nałożony, a ściana wyschła to można na nią nakładać warstwę farby. Co ciekawe preparat bardzo dobrze reaguje z wierzchnią warstwą farby, staje się ona dzięki temu odporna na wilgoć. Oczywiście w grę wchodzi także położenie tapet, które przyjmą się w nowym miejscu bez problemu. W pomieszczeniach takich jak piwnice i balkony dobrym wyjściem jest zabezpieczenie ich innymi preparatami od wilgoci. O zabezpieczeniu łazienki przed wilgocią pisaliśmy w osobnym artykule. Warto poczytać.