Cegła dziurawka. Sprawdzi się przy ścianach działowych?

Cegła dziurawka to materiał, który został w ostatnich latach nieco zapomniany. Aktualnie produkcją zajmują się niewielkie, regionalne cegielnie. W związku z tym poszukiwania cegieł tego typu w popularnych marketach budowlanym prawie zawsze kończy się fiaskiem. Niemniej ten naturalny materiał wciąż znajduje swoich zwolenników wśród klientów ceniących indywidualny format w budynku użytkowym. 

Charakterystyka cegieł

Dziurawka podobnie do swoich nowoczesnych kuzynów produkowanych w fabrykach jest tworzona na bazie ceramiki. Jest to nic innego jak połączenie suchej masy glinianej z dodatkiem kruszywa. Jeżeli zaś chodzi o wymiary to są one identyczne jak ma to miejsce w przypadku standardowej cegły pełnej (25 x 12 x 6,5). Duże otwory w dziurawce generują jednak problemy związane z niższą wytrzymałością od zwykłego pustaka, czy pełnej cegły. Nie sprawia to jednak, że materiał ten zostaje wykluczony z użytkowania. Przy użyciu cegły dziurawki możemy stawiać ściany działowe, czy też wypełniać obmurówkę. Ilość otworów to czynnik, który niegdyś pozwalał na rozpoznanie producenta materiału. Firmy specjalizujące się w produkcji korzystają z technologii i badań, które weryfikują wytrzymałość materiału w branży budowlanej. Cegła dziurawka charakteryzuje się nośnością, która umożliwia budowanie wytrzymałych konstrukcji odpornych na ściskanie. Błędy przy wyborze wynikają często z nieznajomości cech indywidualnych cegieł dziurawek. Zbyt duża liczba otworów w stosunku do objętości cegły sprawi, że materiał ten nie będzie dobrym rozwiązaniem do budowy ścian. Według zaleceń specjalistów zastosowanie cegły dziurawki do wznoszenia ścian jest możliwe jeśli stosunek otworów do objętości cegły nie jest wyższy niż ¼.

Jeżeli te warunki są spełnione to cegła z powodzeniem może być wykorzystana na budowie. Na rynku znajdziemy następujące klasy wytrzymałości na ściskanie: 3,5, 5 oraz 7,5 MPa. Jak więc widzimy w stosunku do cegły pełnej oraz klinkieru wartości te nie są oszałamiające. Na rynku znajdziemy dwie wersje cegły dziurawki: mrozoodporną oraz nieodporną na mróz. Interesujący jest natomiast współczynnik przenikania ciepła, który oscyluje w granicach od 0,4 do 0,5 W/(m.K). 

Gdzie sprawdzi się cegła dziurawka?

Wbrew stereotypom na temat tego materiału, dziurawka jest wykorzystywana do zadań takich jak: budowa ścian działowych, osłonowych, ścian o niedużej wysokości. Wykluczone jest z kolei stosowanie cegieł tego typu w ramach budowy ścian nośnych. Wynika to z obniżonej wytrzymałości na ściskanie. Mimo, że wersja cegły mrozoodpornej pozwala na zastosowanie jej na zewnątrz, potrzebne będzie położenie warstwy tynkarskiej. Dziurawka sprawdzi się także jeśli chodzi o zabudowę kominka, postawienie murku oddzielającego przestrzeń w ogródku, czy ścianki działowe w kuchni. Czytaj również: cegła klinkierowa w kuchni.