Co jest potrzebne do montażu futryn?

W tym artykule przyjrzymy się akcesoriom, które są niezbędne do samodzielnego montażu futryn. Można oczywiście zapłacić fachowcowi, ale każdy majsterkowicz z chęcią podejmie się tego zadania we własnym zakresie. W tym celu potrzebne nam bedą odpowiednie narzędzia, które zdecydowanie ułatwią nam pracę. Poniżej prezentujemy listę niezbędnych akcesoriów montażowych. 

1. Rozpieraki do futryn. Najlepiej jest posiadać dwa tego typu narzędzia, które służą równemu osadzeniu futryny w otworze drzwiowym. Za ich pomocą ustalimy jednakową pozycję części bocznych, co pozwala na równy montaż futryny. Wystarczy tylko zamontować narzędzie po dwóch stronach tak, aby było stabilne. W sprzedaży znajdziemy rozpieraki dla większości standardowych ościeżnic i drzwi m.in. 610 mm, 735 mm i 985 mm. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę wytrzymałość, czyli maksymalne obciążenie.

2. Ściski narożne. To mniejszy brat rozpieraków do futryn, który sprawdza się doskonale w celu uzyskania kątów prostych w czasie montażu belek pionowych i poziomych ościeżnicy. Ściski sprawdza się także jeśli chodzi o wyrównanie wszelkich ram, korpusów szaf i stolarki, ogólnie wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać kąt 90 stopni.

3. Pianka montażowa i pistolet. Przy montażu futryn warto kupić piankę niskoprężną, która dokładnie uszczelni wolne przestrzenie. Pamiętajmy, że należy nakładać niezbyt dużą jej ilość, gdyż potrafi ona wypierać belki. Pistolet natomiast to narzędzie bez którego pojemnik z pianą byłby bezużyteczny. Nawet w sytuacji, gdy posiadamy piankę ze specjalnym wężykiem to i tak bardziej precyzyjny i dokładny będzie pistolet. 

Wśród pozostałych drobnych akcesoriów równie potrzebnych możemy wymienić poziomicę, nóż monterski, silikon, zaprawę oraz listwy maskujące. Za pomocą poziomicy dokładnie sprawdzimy pion i poziom, czyli równy montaż futryny. Nóż monterski przyda się natomiast do usuwania zbyt dużej ilości pianki. Listwy maskujące, zaprawa i silikon posłużą do wyrównania i zakrycia widocznych elementów przy montażu futryn.