Co to jest sito budowlane i do czego służy?

Wśród narzędzi i sprzętu potrzebnego przy pracach budowlanych znajdziemy koparki, rusztowania, drabiny, betoniarki i wiele innych. Wśród niezbędnych maszyn i akcesoriów znajdziemy też takie, o których mówi się mniej. Takim narzędziem jest sito budowlane, które zdecydowanie ułatwia pracę szczególnie jeżeli chodzi o materiały potrzebne do robienia tynków i nie tylko. 

Sito budowlane to nic innego jak siatka nałożona na stelaż. Za jego pomocą możemy przesiewać żwir, ziemię, piasek lub materiały tynkarskie. Sito pozwala oddzielić od siebie suche i wilgotne materiały, usuwając po drodze wszelkie zanieczyszczenia i grudki. Takie przesiany materiał zyskuje lepszą konsystencję, staje się równy i czysty, dzięki czemu możemy użyć go do zaprawy murarskiej. Dostępne w sprzedaży urządzenia składają się z siatki marszczonej przemysłowo oraz stelaża. Mimo, iż siatka jest drobna to stalowe oczka zapobiegają jej zatykaniu i cała konstrukcja jest odporna na złe warunki atmosferyczne. Możemy wyróżnić dwa rodzaje sit: poziome i pionowe. Każdy z nich działa trochę inaczej, na sito poziome materiał do przesiania wrzucamy bezpośrednio na wprost. Mniejsze ziarenka spadną na dół, cała reszta zatrzyma się na górze sita. W przypadku sita pionowego materiał do przesiania wrzucamy pod skosem np. łopatą. Opadające niechciane fragmenty opadną na kratkę, można je wówczas wywieźć za pomocą taczki.

Gdzie sito znajduje swoje zastosowanie?

Sito budowlane sprawdza się praktycznie wszędzie tam, gdzie chcemy oddzielić od materiału sypkiego niepotrzebny nam duży gruz. Producenci w swojej ofercie mają sita o różnej wielkości oczek, co pozwala wykorzystywać je nie tylko w budownictwie, ale co ciekawe nawet w rolnictwie. Sito budowlane pomoże nam wykonać beton, dzięki niemu oddzielimy żwir i piasek z niepotrzebnych zanieczyszczeń np. kawałków drewna, ziemi uprawnej, czy pyłu. Czysty piasek jest też konieczny przy zaprawach cementowych i wapiennych, ale też przy układaniu gładzi i kładzeniu tynków. Natomiast w rolnictwie i ogrodnictwie sito pomoże nam w użyźnieniu gleby, czy przesianiu ziaren zboża, nasion itp.