Czy izolacja przeciwwilgociowa balkonu jest niezbędna?

Balkon to jeden z elementów mieszkań i domów, który pełni rolę dodatkowej przestrzeni. Służy ona mieszkańcom do spędzania wolnego czasu w okresie letnim, natomiast przez cały rok pełni funkcję miejsca do suszenia ubrań. W celu zachowania właściwego stanu balkonu należy dbać o jego wytrzymałość i odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Podstawowym sposobem zabezpieczenia jest użycie właściwej warstwy przeciwwilgociowej. Dlaczego jest to tak istotne? 

Balkon jest jednym z najbadziej wrażliwych miejsc w budynkach użytkowych. Miejsce to jest często narażone na opady deszczu, które stale oddziaływują na powierzchnię. Jest to szczególnie widoczne w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie brakuje zadaszenia tej niewielkiej przestrzeni. Nieco inaczej jest w blokach, gdzie na opady najbardziej narażone są mieszkania położone na samej górze budynku. Jeżeli w takich przypadkach niezastosowana zostanie warstwa przeciwwilgociowa to możemy spotkać się kolejno z obniżeniem właściwości estetycznych, a w skrajnych przypadkach może dojść do osłabienia właściwości nośnych. Znaną metodą chroniącą balkon jest użycie chemii budowlanej. Położenie płytek na „goły” beton może zakończyć się ich całkowitym uszkodzeniem z biegiem lat. Wynika to z ciągłego narażenia powierzchni na zalegającą wodę, wilgoć wnikając stopniowo w powierzchnię pod płytkami rozpocznie proces powolnej degradacji. W sprzedaży znajdziemy gotowe preparaty, które aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię betonu lub rozrabia z zaprawą do płytek. W takiej sytuacji otrzymujemy warstwę chroniącą podłoże przed wilgocią. Jeśli na balkonie nie będzie żadnych płytek, a jedynie goły beton to należy wybrać powłokę sztywną, natomiast przy położeniu płytek nakładamy izolację elastyczną. 

Wykładziny drenażowe

Inną metodą wykonania warstwy przeciwwilgociowej są wykładziny drenażowe. Ta technologia w odróżnieniu od poprzedniej nie pełni roli nieprzemakalnej warstwy, jej działanie jest nieco inne. Wykładzina drenażowa nagromadzoną wodę wchłania i kieruje do warstwy izolacyjnej. Następnie wilgoć transportowana jest kanalikami do krawędzi balkonu, gdzie spływa swobodnie na dół. Ten sposób izolacji jest zalecany w miejscach narażonych na działanie bardzo niskich temperatur. W odróżnieniu od poprzednika nie występuje tu możliwość gromadzenia się wody na wierzchniej warstwie podłoża. W przypadku płytek i zastosowania chemii budowlanej mogłoby to powodować pękanie ceramiki. Wybierając materiał przeciwwilgociowy kierujmy się tym samym schematem co przy ocieplaniu budynku. Korzystając z materiałów budowlanych wysokiej jakości mamy pewność, że izolacja spełni swoją rolę przez wiele lat. Czytaj także: ciepła brama garażowa.