Czy warto wykonać ściany z keramzytu?

Przystępując do budowy domu warto wziąć pod uwagę materiał jakim jest keramzyt. Te lekkie kruszywo wykonywane jest z gliny ilastej, która następnie podlega obróbce termicznej w 1150 stopnia Celsjusza. W wyniku tego procesu otrzymujemy materiał o zwiększonej objętości, czyli keramzyt w bryłach owalnych i okrągłych. Korzystne cechy gliny są znane od dawna, ale dopiero od kilku lat keramzyt zagościł w branży jaką jest budownictwo. 

Keramzyt pokochali już Włosi i Portugalczycy, którzy korzystają z niego w celach ochrony domów przed upałem. Materiał ten początkowo stosowano w chłodniejszych rejonach świata, gdzie stanowił on doskonałą izolację przed wiatrem i zimnem. Okazuje się więc, że jest to materiał niemal idealny. W sprzedaży znajdziemy już gotowe bloczki i pustaki, które posiadają w swojej strukturze mikroskopijne przestrzenie odprowadzające wilgoć i tym samym zapobiegające gromadzeniem się wilgoci w murach. Dlatego ściany budowane z keramzytu szybko schną i są bardzo dobrym materiałem do budowy. Wystarczy wspomnieć, iż materiał ten eliminuje problem wilgoci w 95-97%, co jest potwierdzone badaniami ekspertów. Pamietajmy jednak, że jego zastosowanie jest zalecane przy mniejszych konstrukcjach jedno lub maksymalnie dwupiętrowych.

Następną cechą keramzytu jest izolacja akustyczna, która stanowi wybawienie dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Materiał ten w postaci grubych pustaków w połączeniu z izolacją z wełny mineralnej zapewnia wysoki komfort naszym uszom. Ponadto grube bloczki keramzytowe doskonale sprawdzają się jako ściany działowe. Dobrym pomysłem jest budowa ściany z tego materiału w miejscach takich jak sypialnia, czy pokój dziecka, gdzie szczególnie zależy nam na redukcji hałasu. Kolejne plusy to waga materiału, który bez problemu przetransportujemy na miejsce niższym kosztem oraz oszczędności przy docieplaniu domu. Keramzyt mając właściwości termoizolacyjne pozwala nam położyć mniejszą ilość wełny mineralnej.