Czym czyścić pożółkły plastik? Domowe sposoby na piękną biel.

Niemal w każdym budynku znajdziemy plastikowe elementy w kolorze białym. Często są to monitory, klawiatury, ale niekiedy części mebli jak chociażby uchwyty. Biały kolor plastikowych elementów ma to do siebie, że z czasem ulega przebarwieniu i zwyczajnie żółknie. Zwykle wynika to z oddziaływania promieni UV oraz dymu papierosowego. W każdym przypadku można na nowo przywrócić dawny blask urządzeniom, trzeba tylko wiedzieć jak. 

Zanim przyjrzymy się środkom czyszczącym, które możemy znaleźć we własnym domu lub kupić w sklepie warto pamiętać o regularnej konserwacji plastiku. Dobrym zwyczajem jest okresowe przecieranie elementów białych przy użyciu detergentów, które będą zapobiegać szybkiemu niszczeniu. Często gotowe produkty ze sklepu posiadają składniki, które chronią kolor i spowalniają blaknięcie barw i żółknięcie białych powierzchni. Jeżeli jednak posiadamy już pożółkłe plastiki i chcemy przywrócić dawny, estetyczny wygląd to należy skorzystać z profesjonalnych produktów. Zawsze w takiej sytuacji próbę detergentu wykonujemy na niewielkim fragmencie, dzięki czemu mamy pewność, że dany preparat nie uszkodzi dodatkowo powierzchni. Istnieją też proste domowe sposoby takie jak pasta do zębów oraz woda utleniona w kremie. W przypadku tej pierwszej metody najlepszym wyborem jest pasta wybielająca, którą delikatnie polerujemy powierzchnię. Trzeba tu jednak uważać aby niepotrzebnie nie porysować wybranego elementu. Z kolei woda utleniona w kremie w roztworze 15-procentowym jest dobrym wyborem jeśli mamy trochę cierpliwości. Środek ten nakłada się na wybrany przedmiot, następnie pozwalamy na dopływ światła słonecznego lub lampy UV. Taki proces należy powtórzyć kilkukrotnie, a woda utleniona w kremie musi oddziaływać na pożółkły plastik przez kilka godzin.

Oczywiście te dwa rozwiązania są dla osób oszczędnych i chcących prosty sposób odnowić stare urządzenia. Warto jednak pamiętać, aby pokryć jedynie miejsca plastikowe i pomijać wszelkie powierzchnie metalowe. W innym wypadku możemy mieć problemy z niepotrzebnym rdzewieniem części.