Czym jest beton konopny i jakie ma parametry?

Ekologiczne rozwiązania coraz większymi krokami wchodzą do zastosowań budowlanych. Wynika to z popularności zrównoważonego budownictwa, które za swój cel obrało wykorzystanie rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego. Jednym z nich jest właśnie beton konopny, który stanowi ciekawe uzupełnienie dobrze już znanych technologii stosowanych przy tworzeniu budynków. 

Beton konopny jest materiałem o ujemnym śladzie węglowym, gdyż jeszcze żywe rośliny pochłaniają jego ogromne ilości. Dzięki czemu w procesie produkcji zużywa się mniej dwutlenku węgla, sam materiał jest więc bardzo ekologiczny. Tenże materiał cechuje się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, paroprzepuszczalnymi oraz gromadzącymi ciepło. Ponadto beton konopny jest niepalny, a w razie konieczności rozbiórki budynku nie pozostawia po sobie szkodliwych substancji chemicznych i może powrócić do okolicznych gleb w formie nawozu dla roślin. Produkcja przemysłowa polega głównie na łączeniu ze sobą płyt konopnych przy użyciu wody, a jako materiał wiążący wykorzystuje się wapno. Beton ten nie jest stosowany jako główny budulec dla ścian, lecz stanowi doskonały wypełniacz, który jest szczelny i bardzo dobrze izoluje. Jest to więc chętnie wybierane rozwiązania dla konstrukcji szkieletowych z drewna, która bazuje na naturalnych materiałach. Wśród ważnych zalet materiału znajdziemy odporność na wszelkiego rodzaju grzyby oraz pleśń i dużą pojemność cieplną. Może on śmiało konkurować z wełną mineralną, którą w tym drugim aspekcie pokonuje.

Jeżeli chodzi o współczynnik przewodnictwa cieplnego to dla betonu konopnego przyjmuje się wartości od 0,07 do 0,09 W/(m∙K). Parametr ten trzeba przyznać imponuje. Ważną zaletą jest całkowita eliminacja mostków termicznych ze względu na doskonałą szczelność i rolę izolatora zarówno dla powierzchni płaskich jak podłogi, ściany, czy dachy. Jest to także dobre rozwiązanie dla leciwych już budynków, gdzie chcemy zachować ich naturalny styl. Beton konopny z powodzeniem odprowadza nagromadzoną wilgoć oraz powietrze, dzięki czemu pomieszczenia „oddychają”. Zobacz także: Bramy przemysłowe do magazynu.