Dachówka betonowa – jakie są ceny i rodzaje wykończeń?

Dachówki betonowe są interesującą konkurencją dla dachówek ceramicznych oraz innych pokryć dachowych. Za wyborem takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim niższy koszt zakupu. Tego rodzaju pokrycie na pierwszy rzut oka niczym się różni się od wersji ceramicznej. Producenci prześcigają się w ofertach dachówek o różnym wykończeniu. 

Produkcja dachówek oraz rodzaje pokrycia

Dachówki wykonuje się z użyciem cementu, a wierzchnią warstwę zdobią specjalne powłoki ochronne. Pełnią one rolę estetyczną, zwiększają także wytrzymałość materiału na działanie różnych warunków atmosferycznych. Pytając o pomoc w wyborze pokrycia dachowego możemy usłyszeć historię o produkcji dachówki betonowej. Każdy dekarz wie, że pokrycie tego typu powstaje w specjalnych prasach, następnie jest suszone i pokrywane warstwą podkładu i farby. Wyróżniamy tu wykończenie płaskie lub faliste, które w zależności od potrzeb dopasujemy do stylu budynku. Podobnie jak ma to miejsce przy innych pokryciach dachowych, tak i tutaj znajdziemy wielkoformatowe dachówki, jak i te przypominające karpiówki lub podwójne esówki. Rozwiązania w dużym formacie przyspieszają prowadzenie prac firmom oferującym usługi dekarskie. Na próżno jednak poszukiwać wśród dachówek betonowych pojedynczych karpiówek. Na rynku znajdziemy ofertą pokryć, które z łatwością odprowadzą wodę z dachu. Specjalne powłoki drobnoziarniste ułatwiają także zachowanie czystości. Na dachu zwyczajnie nie będzie gromadził się kurz i inne zabrudzenia. Jeżeli chodzi zaś o gwarancję to zwykle producenci oferują podobne warunki jak ma to miejsce w przypadku innych pokryć np. dachówek ceramicznych. Sam montaż nie jest dla wprawionego dekarza żadnym problemem i nie różni się w stosunku do ceramicznego konkurenta.

Wykończenie dachówek betonowych

Dostępne niegdyś modele dachówek betonowych nie cieszyły się dużym uznaniem wśród kupujących. Wynikało to z surowego wzornictwa, a w szczególności jednostajnej, nudnej kolorystyki. Producenci z czasem oprócz oferty szarych dachówek zaczęli wdrażać zupełnie nowe modele poprzez użycie różnych powłok. Powierzchnie dachów stały się więc równie kolorowe i gładkie, a inwestorzy mogą obecnie przebierać wśród barw i stylów wykończeń. W sklepach budowlanych lub hurtowniach znajdziemy więc dachówki betonowe z połyskiem, a także matowe. Wszystko to za sprawą użycia różnych sposobów malowania oraz powlekania. Niekiedy stosowane są także cienkie warstwy farby polimerowej lub mikrobetonu. Taki zabieg sprawia, iż pokrycie będzie droższe. Jeżeli chodzi o ceny to koszt kompletnego pokrycia dachowego wraz z ceną dekarskiej robocizny może wynieść powyżej 30 000 zł.