Dom szkieletowy – wady i zalety.

Dom szkieletowy to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez inwestorów w Polsce. Budynek tego typu pozwala przede wszystkim znacznie skrócić czas inwestycji. Jak każda technologia budowlana, tak i tutaj znajdziemy zalety i wady konstrukcji wykonanych w ten sposób. W internecie krąży duża ilość sprzecznych informacji, z czego duża grupa to zwyczajne mity niemające potwierdzenia w rzeczywistości. W tym artykule sprawdzimy, które z nich są prawdą, a które nie. 

Wiele osób widzących konstrukcję domu szkieletowego wskazuje na szereg wad związanych z tą mniej znają w kraju technologią. Na myśl przychodzą nam najczęściej domy o cienkich ścianach, głośne, a jednocześnie niedostosowane do polskich warunków. Wciąż panuje przekonanie, iż budynki szkieletowe nie poradzą sobie podczas srogiej zimy oraz w okresie dużej wilgotności powietrza na zewnątrz. W ciągu ostatnich lat narosło wiele mitów dotyczących tejże technologii. Charakterystyka domu szkieletowego zależy od wyobraźni samego architekta, może on w porozumieniu z inwestorem zmienić tradycyjną konstrukcję nie do poznania. Obiekt tego typu może być wykończony z użyciem oblicówki drewnianej, czy też tynków. W obu przypadkach budynki będą do złudzenia przypominać standardowe murowane lub drewniane domy. 

A co z energooszczędnością domu?

Firmy budowlane jasno wskazują, iż technologia szkieletowa nie wyklucza konieczności obniżenia standardu cieplnego. Okazuje się, że nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie. Wystarczy jedynie zastosować podwójną izolację ne zewnątrz oraz wewnątrz. Szczelne wykończenie przegród i wysoki profesjonalizm w trakcie budowy pozwolą nawet na stworzenie budynku pasywnego. W takiej sytuacji potrzebna będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która zadba o wymianę powietrza w budynku bez jego wychładzania. Mitem jest jest więc postrzeganie jakoby obiekt wykonany w technologii szkieletowej odznaczał się gorszymi parametrami cieplnymi. Widać to wyraźnie po krajach skandynawskich i nie tylko, gdzie znaczny udział w rynku mają właśnie konstrukcje szkieletowe. Srogi klimat Norwegii, czy Islandii nie wyklucza budowy domu marzeń.

Zalety i wady domów szkieletowych

Wśród zalet możemy wymienić przede wszystkim: skrócony czas realizacji, możliwość budowy zimą, niższy koszt budowy i materiałów, łatwiejsze nagrzewanie domu oraz lekkość konstrukcji. Wśród wad należy wskazać na konieczność posiadania pełnego budżetu na budowę domu. Obiekt nie może stać w niesprzyjających warunkach pogodowych. Musi więc być budowany na bieżąco bez przerw wynikających z braku funduszy. Obiekt ten nagrzewa się znacznie szybciej latem, szybciej się także wychładza. Problem sprawia także aranżacja wnętrz, a także akustyka budynku.

Czas wykonania domu szkieletowego

Wprawiona firma budowlana jest w stanie wybudować tego typu obiekt w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Przy użyciu gotowych elementów (prefabrykatów) czas ten można skrócić jeszcze bardziej. Na terenie, gdzie znajdzie się dom musimy oczywiście wcześniej wylać standardowy fundament. W przypadku bardzo lekkich domów szkieletowych wystarczy użycie uproszczonego fundamentu. Proces wykonania więźby dachowej również skrócimy dzięki użyciu gotowych wiązarów. Krótszy czas budowy wynika tu przede wszystkim z użycia suchych łączeń, prace mokre praktycznie nie występują, co nie zmusza nas do robienia przerw technologicznych. Podobnie wygląda kwestia stropu, który wykonany z użyciem belek drewnianych. W ostatnich latach rośnie popularność prefabrykatów, z których korzystają chętnie firmy budowlane. Elementy te są kompletowane już w fabryce np. ściana wraz ociepleniem oraz oknami przyjeżdża na miejsce w pełni zmontowana. Pozwala to znacznie skrócić czas potrzebny na wykonanie poszczególnych prac na placu budowy. Szukasz godnego zaufania wykonawcy? Sprawdź: usługi budowlane Ostrołęka.