Drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe i nie tylko.

Gatunki drzew używanych przy wykonywaniu konstrukcji cechują się różnymi właściwościami. Łączy ich cecha wspólna, mianowicie konieczność ciągłego dbania o jej stan i impregnowanie odpowiednimi środkami. Stając przed wyborem gatunku będziemy musieli kupić drewno, czy to do stworzenia więźby dachowej, czy też do wykonania ławki w ogrodzie. 

Jednym z bardzo popularnych gatunków drzew jest sosna. Pozyskane drewno jest jednak dość wrażliwe i łatwo sinieje, niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów do impregnacji. Ważny jest zakup drewna suszonego w odpowiednich warunkach, inaczej będzie ono skłonne do wypaczania. Częstym miejscem wykorzystania sosny w celach konstrukcyjnych jest stolarka drzwiowa, okienna, a także podłogi. Innym, dość charakterystycznym przez niedużą ilość żywicy gatunkiem jest Jodła. Podobnie jak u poprzednika, drewno należy dobrze zabezpieczyć odpowiednim preparatem. Ułatwi to utrzymanie korzystnych parametrów przeciwwilgociowych. Gotowe deski mogą też ulegać wypaczaniu w procesie suszenia, co nie zmienia faktu, iż za ich pomocą da się wykonać większość konstrukcji.

Świerk natomiast jest mniej popularny od sosny, ale wśród iglaków wciąż stoi na czołowym miejscu. Wynika to z dostępności materiału, który pozwoli wykonać równą podłogę lub schody. Wadą może być tu dłużej trwający okres suszenia i konieczność impregnacji w przypadku tworzenia konstrukcji na zewnątrz budynków. Ostatni znany materiał to modrzew, który charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem. Modrzew sprawdzi się do wykonania tarasów, altanek, schodów, czy stolarki okiennej. Drewno cechuje się dużą ilością żywicy, dzięki czemu wykonana konstrukcja będzie odporna na działanie wody oraz wilgoci.