Fartuch przeciwwilgociowy, czyli jak uszczelnić okno dachowe?

Część osób może nie zdawać sobie sprawy jak ważna przy docieplaniu jest dbałość nawet o najmniejszy szczegół domu jakim jest okno na poddaszu. To przez ten element może uciekać nam sporo ciepła, nawet jeśli ociepliliśmy ściany wokół pianką poliuretanową lub innym materiałem. Brak profesjonalizmu przy montowaniu okna to w wielu przypadkach codzienność, zarówno jeżeli chodzi o domy, jak i obiekty użyteczności publicznej. Wysokie rachunki za ogrzewanie to często wynik nieszczelności. 

Musimy pamiętać, że prawidłowa instalacja okna oznacza użycie odpowiednich materiałów izolacyjnych, które zapewnią nam szczelność i sprawne działanie przez kolejne lata. Stąd też tak ważne jest zamontowanie fartucha przeciwwilgociowego, który odprowadza deszczówkę poza obręb okna i pełni inne ważne funkcje. Zanim zajmiemy się osadzaniem ramy okiennej, konieczny jest montaż izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Fartuch powinien być dobrany do posiadanego przez nas pokrycia dachowego, od tego zależy szczelność okna. Takie ścisłe połączenie okna z częścią dachu możemy wykonać za pomocą fartucha, który składa się z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Materiał trzeba dokładnie przytwierdzić do łat montażowych tak, aby górna część fartucha znalazła się pod rynną odwadniającą. Wśród zalet takiego rozwiązania należy wymienić m.in. lepszą odporność ramy okiennej na opady deszczu, łatwość montażu oraz dokładne uszczelnienie między oknem, a paroizolacją w pokoju.

Bez względu na to ile okien znajduje się na dachu dobieramy odpowiednią ilość kołnierzy uszczelniających, które instalujemy razem z zestawami do izolacji przeciwwilgociowej. Kołnierze należy dopasować na podstawie rozmiaru okna, pokrycia dachowego i głębokości osadzenia całej ramy. Nasze prawidłowe pomiary powinny zapewnić nam później doskonałe odprowadzanie wody z wyższych części konstrukcji na niższe. Dolne krawędzie okien to miejsce dla fartuchów, nieco szerszych od samego okna. Te wystające części przykrywamy później wybranym przez nas materiałem do pokrycia dachu.