Filtry do wody – skuteczny sposób na poprawienie jakości wody?

Posiadanie własnego ujęcia wody w postaci studni nie zawsze jest możliwe, sporym ułatwieniem jest wykorzystanie filtrów wodnych. Pozwalają one uzdatnić wodę do spożycia, którą później pijemy lub używamy do gotowania potraw. Wiele instalacji w dużych miastach produkuje wodę odbiegającą znacznie od pojęcia zdrowia. Jest ona niedostatecznie oczyszczona i często ma negatywny wpływ na ludzki organizm. 

Woda płynąca w wodociągach musi co prawda spełnić konkretne wymogi w zakresie czystości mikrobiologicznej i nie tylko, nie jest to jednak gwarantem walorów jakościowych i smakowych u odbiorcy. Na smak ma wpływ nie tylko samo ujęcie wody, lecz również zanieczyszczenia znajdujące się w instalacjach wodnych mające realny wpływ na efekt końcowy wlany do szklanki. W rurach możemy znaleźć rdzę, drobinki piasku, wszelkiego rodzaju zawiesiny. To wszystko powoduje, iż mamy do czynienia ze smakiem dalece odbiegającym od pożądanego. Na ratunek przychodzą dziś nowoczesne rozwiązania w postaci urządzeń filtrujących zaopatrzonych we wkłady węglowe, odwróconej osmozy, czy filtry mechaniczne. Dzięki nim możliwe jest pozbycie się szkodliwych substancji. W sprzedaży znajdziemy specjalne nakładki montowane na kran, które mają zastosowany różnej klasy filtr.

Popularnym rozwiązaniem są filtry węglowe, przy ich użyciu pozbędziemy się groźnych związków organicznych w postaci detergentów, metali ciężkich, ale też chloru zmieniającego zapach wody i smak. Zwykle są one wykorzystywane jako drugi stopień uzdatniania w połączeniu z filtrem mechanicznym. Ten z kolei pozwala zatrzymać mniejsze zanieczyszczenia, dzięki czemu wydłuża żywotność pozostałych filtrów znajdujących się w instalacji uzdatniania wody. Blokują one resztki materiałów: rdzę, pył węglowy, żelazo. Następna grupa to filtry utleniające, które często spotkamy w przypadku przydomowych studni. Tego typu filtr pozwala pozbyć się z wody żelaza, metali ciężkich, węglanów wapnia i magnezu. To one są odpowiedzialne za mętną, często żółtawą barwę wody. Istnieją też dodatkowe filtry w postaci zmiękczaczy, których głównym zadaniem jest zmniejszenie twardości wody. Montuje się je tuż przed urządzeniem pobierającym wodę, dzięki czemu np. pralka ma szansę zachować sprawność nieco dłużej. Jeszcze innym urządzeniem jest filtr odwróconej osmozy, który pozbawia wodę wszelkich zanieczyszczeń. Trzeba pamiętać jednak, że ten rodzaj oczyszczania pozbywa się z cieczy także substancji dobrych dla naszego organizmu.

W przypadku wody z wodociągu najlepszym wyborem będą tradycyjne filtry montowane pod zlewem. Posiadają one filtry mechaniczne, węglowe lub z odwróconą osmozą. Dla własnej studni najlepszy będzie zakup bardzo wydajnego filtra w postaci kolumny wyposażonej we wkład węglowy, zmiękczacz i odżelaziacz. Zobacz także: Beton sprężony i jego rodzaje. Gdzie go zastosować?