Firma budowlana radzi: jak zbudować dom w rok, dwa lata?

Dom zbudowany w pół roku? Czemu nie! Wiele firmy budowlanych podejmuje się takiego działania ze względu na klientów oczekujących bardzo szybkiej i sprawnej realizacji inwestycji. O ile jest to dom szkieletowy to problemu nie ma. Jeżeli zaś mówimy o budynku stawianym w tradycyjnej technologii to proces ten powinien trwać minimum rok. Trzysta sześćdziesiąt pięć dni to zwykle optymalny okres, aby uniknąć wszelkiego typu błędów konstrukcyjnych. Wśród nich można wymienić niewystarczający okres przygotowawczy dla fundamentu, czy zbyt szybkie kładzenie gładzi na wilgotne ściany. Taki pośpiech odbija się zwykle czkawką i naraża inwestora na niepotrzebny stres oraz dodatkowe koszty. 


Fachowiec radzi


Firmy świadczące usługi budowlane w sposób profesjonalny stoją na jasnym stanowisku. Budowa domu w krótkim czasie (do roku) jest możliwa, ale wymaga doskonałej organizacji i planowania. Szybciej oznacza zwyklej drożej, ponieważ wymaga to dużo większych nakładów pracy. Jeżeli mamy ograniczony czas na budowę to niekiedy koniecznością będzie wybór domów z prefabrykatów. Elementy te składa się w fabryce, aby później przywieź na miejsce gotowe części składowe domu. Równie szybko postawimy dom szkieletowy, który nie wymaga przerw technologicznych. Czas budowy wydłuży się bez względu na wybór technologii jeżeli chcemy ze stanu otwartego otrzymać dom pod klucz. Warto wspomnieć, że firma budowlana może nie przyjechać na czas, opóźnić się może też dostawa materiałów na miejsce. W przypadku technologii budowlanych mokrych konieczne jest wypożyczenie osuszaczy, ponosimy więc koszty, ale i wydłuża się czas potrzebny na przeprowadzenie pozostałych prac.


Jak planować przerwy?


Firmy świadczące usługi budowlane zalecają następujący harmonogram prac:

1. Pierwsze trzy miesiące prac do jesieni – stan surowy zamknięty

2. Trzy kolejne miesiące – przerwa

3. Kolejne trzy miesiące – wykonanie przyłączy, instalacji: doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego

4. Miesiąc przerwy (okres wysychania tynków, posadzek)

5. Ostatnie dwa miesiące – czas prac wykończeniowych


Podsumowując, budowa domu jednorodzinnego możliwa jest w ciągu jednego roku. Niemniej czas potrzebny na budowę należy dostosować do naszych możliwości finansowych. Nie zawsze dłużej oznacza lepiej, ale pracując sumiennie w dłuższym okresie mamy większe prawdopodobieństwo na popełnienie mniejszej ilości błędów. Pośpiech w budowie nie jest wskazany. Powinniśmy też zadbać o dobór profesjonalnej firmy, która zajmie się budową. Szukasz fachowca? Sprawdź: usługi budowlane Ostrołęka.