Fotowoltaika: ceny, montaż, dotacje do paneli słonecznych.

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby. Wielu inwestorów dopiero oswaja się z myślą o zastosowaniu fotowoltaiki we własnym domu. Pierwsze pytania dotyczą zwykle wydajności i bezpieczeństwa użytkowanej instalacji. Wiedza praktyczna użytkowników systemów PV pozwala potwierdzić, że inwestycje zwracają się w ciągu kilku lat, są w pełni bezpiecznym rozwiązaniem w każdym domu, nie wymagają też wysokiego wkładu własnego. Obecnie możemy skorzystać z szeregu programów takich jak „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, czy „Agroenergia”. Są to programy pozwalające na pozyskanie dodatkowych funduszy w formie dotacji lub pożyczki. 

Dlaczego warto wybrać montaż przez profesjonalną firmę, a nie własnoręcznie?

Zakup fotowoltaiki wiąże się z pewnym wydatkiem, należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie na czym zależy nam najbardziej. Jeśli myślimy o instalacji fotowoltaicznej służącej przez wiele lat to konieczny jest wybór profesjonalnych usług montażowych. Tylko taka decyzja zapewni nam gwarancję, iż wykonana instalacja będzie bezproblemowa w obsłudze przez cały okres działania. Zabieranie się za własnoręczne próby montażu mogą się skończyć uszkodzeniem modułów, niewłaściwym podłączeniem, nieuwzględnieniem położenia paneli po nasłonecznionej stronie budynku, czy awariami wynikającymi z niewłaściwego transportu lub użytkowania. Profesjonalna firma montująca panele słoneczne to pewność, że osoby odpowiedzialne za wykonanie odbyły specjalistyczne szkolenia w tym zakresie. Warto zapytać przed wyborem czy w firmie, która zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi pracują osoby po odpowiednim przeszkoleniu. Fachowcy zwrócą uwagę na konieczność przyłączenia do budynku odgromników zabezpieczających lub też poinformują inwestora o braku takiej potrzeby. Zadbają oni także o zastosowanie zabezpieczenia dla prądu stałego DC oraz przemiennego AC. Uwzględniona zostanie także posiadana instalacja elektryczna, która może wymagać wymiany na bardziej nowoczesną. Moduły fotowoltaiczne markowych producentów charakteryzują się dodatkowymi zabezpieczeniami. Należy więc uwzględnić przy zakupie panele spełniające nasze wymagania. Zobacz również: instalacje fotowoltaiczne Łomża.

Inwerter – źródło bezpieczeństwa instalacji?

Oszczędzać nie należy na inwerterze, który stanowi swoisty mózg dla całej instalacji. Urządzenie to pozwala na konwersję energii słonecznej do energii elektrycznej przy zachowaniu parametrów stałych 230/400V oraz częstotliwości 50 Hz. Sprzęt pełni rolę zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej poprzez bezpieczniki w obwodzie DC, ochronę przed polaryzacją oraz zwarciem. Jak więc można zobaczyć to od profesjonalnego montażu fotowoltaiki, doboru markowych elementów będzie zależeć wytrzymałość, wygoda użytkowania i bezawaryjność. Wiele osób myśląc o panelach słonecznych ma przed oczami obraz przestarzałej technologii w postaci kolektorów słonecznych. Kolektory były urządzeniami bardzo często awaryjnymi i niedoskonałymi. Obecna technologia działa zupełnie inaczej i fotowoltaika jest jak zupełnie nowy rozdział w pozyskiwaniu energii elektrycznej dla własnych potrzeb. Firmy dzięki bogatej wiedzy fachowców są w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości klientów, mogą dobrać moc instalacji na podstawie rzeczywistego zapotrzebowania. Dzięki temu możliwy jest zakup markowych paneli słonecznych, które posłużą i ponad 20 lat. Co więcej, inwestycja ta oferuje energię elektryczną niemal za darmo, a koszt zakupu możemy ograniczyć dzięki korzystaniu z rządowych dotacji.