Gdzie stosować ścianki wygłuszające?

Otwarte przestrzenie w dużych biurowcach i urzędach umożliwiają łatwiejsze zagospodarowanie przestrzeni. Takie rozwiązanie pozwala pracownikom na lepszą komunikację między sobą, szczególnie kiedy w rozwiązywaniu poszczególnych zadań w firmie uczestniczy pewien zespół ludzi. Niestety ma to swoje minusy i przy braku wyobraźni może stać się pracowniczą zmorą. Kreatywna i dokładna praca wymaga często odpowiednich warunków, praca w skupieniu jest możliwa jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie ku temu warunki. Jak to zrobić? 

W celu poprawy aranżacji przestrzeni i zmniejszenia natężenia hałasu można skorzystać z dwóch rodzajów systemów wygłuszających. Pierwszym, który w ostatnich latach traci na popularności są przegrody. Odgradzają one poszczególne stanowiska pracy i można je zainstalować na dwa sposoby, jako wolnostojące parawany lub ścianki przymocowane za pomocą wkrętów do biurka. Taką przestrzeń można oczywiście dowolnie konfigurować. Warto pamiętać o odpowiednim doborze wielkości przegrody, gdyż jedynie ścianki o wysokości minimum 1 metra są w stanie skutecznie zmniejszyć natężenie hałasu w budynku. Z minusów tej formy wygłuszenia przestrzeni możemy wymienić problemy w poruszaniu się między stanowiskami, co stanowi jednak spory kłopot w grupowej pracy i mija się z celem, gdyż utrudniona jest komunikacja między pracownikami. Bardziej popularnym rodzajem systemu wygłuszającego, który nie posiada wad poprzednika są ścianki. Za ich pomocą możemy stworzyć stanowiska pracy zespołowej, które będą oddzielone od całej reszty pracowników. Ścianki rozdzielają grupy pracowników działających razem i pozwalają całkiem dobrze wygłuszyć określoną przestrzeń w budynku. 

Z czego wykonać ścianki wygłuszające?

Ścianki wygłuszające wykonujemy z podwieszanych ekranów wygłuszających lub płyt gipsowo-kartonowych. Istotne jest, aby tak montować ścianki w sposób umożliwiający bezpieczny i wygodny ruch między głównymi ciągami komunikacyjnymi. Montaż jest raczej łatwy i możemy też dopasować ściankę kolorystycznie do całej przestrzeni wokół. Natomiast podwieszane ekrany to nowoczesny sposób wygłuszania. Takie rozwiązanie oddziela między sobą grupy pracowników jednocześnie obniżając poziom hałasu i likwidując odczucie odcięcia od innych pracowników. Ekrany są montowane na stalowych linkach przy suficie oraz przymocowane też w podobny sposób do podłóg. To jedno z lepszych rozwiązań, które „wycina” z przestrzeni życiowej duże natężenie dźwięków, a przy okazji zapewnia dużą swobodę ruchu po całej przestrzeni w budynku. Ponadto ekrany nie są drogie, a ich instalacja nie należy do trudnych.