Gotowe projekty domów, projekty typowe – poznaj fakty i mity!

Każdego roku inwestorzy budują domy w oparciu o gotowe projekty znalezione w internecie. Nie powinna nas dziwić ich popularność, gdyż jest to rozwiązanie wygodniejsze niż wybór projektu indywidualnego. Niestety wciąż spotkamy się z szeregiem mitów na temat projektów typowych, które narosły na przestrzeni lat. W tym artykule przyjrzymy się faktom oraz mitom związanym z wyborem gotowych projektów. 

Projekt gotowy tańszy od indywidualnego?

W większości przypadków projekt gotowy może okazać się tańszym wyborem, jednak nie jest to reguła. Wśród warunków jakie gotowy projekt musi spełnić znajdziemy chociażby brak zmian indywidualnych, które mogą realnie wpłynąć na budżet. Faktem jest natomiast, iż inwestor wybierając gotowy projekt musi liczyć się na szereg kompromisów. Zalecamy więc dokładne rozeznanie wśród projektów dostępnych na rynku tak, aby nie ponosić dodatkowych kosztów lub nie być niezadowolonym z finalnego efektu. Mitem jest natomiast, iż projekty dostępne w internetowych katalogach zawierają dużo błędów. Przeglądając internetowe fora znajdziemy jednak wiele skarg dotyczących poszczególnych typowych projektów. W zdecydowanej większości wszelkiego rodzaju błędy leżą po stronie samego inwestora, którzy nie znają się na technikaliach wybranego z katalogu wariantu. W razie potrzeby dokonania zmian i znalezienia firmy wykonawczej należy skorzystać z wyszukiwarki wpisując hasło: usługi budowlane.

Trzeba pamiętać, że według obowiązującego prawa projekt katalogowy jest uznawany jedynie za zarys, swojego rodzaju książkę umożliwiającą wykonanie projektu budowlanego. W praktyce więc mamy tu do czynienia z potrzebą adaptacji projektu przez projektanta. Należy uwzględnić więc w budżecie potrzebę adaptacji projektu z katalogu do projektu stricte budowlanego. To dodatkowy koszt, który i tak jest zwykle znacznie niższy niż wykonanie całego projektu od podstaw. Mitem jest jakoby w projekcie wszelkiego rodzaju zmiany należały do zakresu obowiązków pracowni projektowej. Oczywiście takie zmiany można wprowadzić, lecz bedą one wymagały zgody twórcy wybranego projektu typowego. Faktem jest, że gotowy projekt zawiera wszystkie niezbędne zapisy dotyczące instalacji oraz części budowlanej i architektonicznej. Wraz z zakupem gotowego projektu otrzymujemy pakiet informacji na temat kwestii technicznych oraz parametrów materiałów.

Faktem jest również, iż projektant zajmujący się adaptacją budynku staje się autorem projektu typowego. Wówczas to on staje się osobą odpowiedzialną za cały projekt, nie zmienia się jednak prawo autorskie dla projektu typowego. Wszelkie zmiany będą więc wymagały zgody autora lub autorów określonej realizacji. Prawdą jest również, iż większość inwestorów nie decyduje się na realizację projektu w identyczny sposób jaki został zawarty w dokumentacji. Wynika to z potrzeby indywidualnego dostosowania przestrzeni domu pod mieszkańców oraz ich potrzeby.