Gwarancja na blachodachówkę. Na ile lat możemy liczyć?

Blachodachówka jak każdy materiał służący do wykonania pokrycia dachowego objęty jest gwarancją. W zależności od użytej powłoki możemy liczyć na różny okres gwarancyjny. W tym artykule przyjrzymy się warunkom dotyczącym okresu gwarancyjnego.

Większość producentów blachodachówek oferuje gwarancję na okres od 10 do 20 lat. Rzadziej spotykany wariant wynosi od 30 do nawet 50 lat. Skąd taki rozdźwięk? Jak to zwykle bywa o czasie odpowiedzialności firmy decyduje jakość użytych materiałów. Dla konsumenta oznacza to jednak wyższą cenę za zakup. Identyczny model blachodachówki może posiadać inną powłokę wykończeniową. Zmieniają się wtedy właściwości ochronne, estetyczne, a co za tym idzie cena końcowa. Okres gwarancyjny obejmuje jedynie wierzchnią warstwę pokrycia dachowego. Jeżeli chodzi o warunki gwarancji to trzeba zawsze szczegółowo czytać zapis umowy. Każdy producent zabezpiecza się klauzulami, a niekiedy zapisami małym druczkiem. Nie oznacza to rzecz jasna, że ktoś chce nas oszukać. Przykładem może być tu montaż blachodachówki niezgodnie ze wskazówkami zawartymi w dokumentacji technicznej. Jeżeli zgłosimy uszkodzenie powierzchni, dach zostanie dokładnie sprawdzony pod tym kątem. Może się więc okazać, że fuszerka ekipy montażowej będzie nas sporo kosztować.

Rdzewienie blachodachówki – podstawowa gwarancja

Podstawowa gwarancja techniczna obejmuje odporność blachodachówki na rdzę. Jeżeli nasz dach w okresie użytkowania objętym zapisami gwarancji uległ przerdzewieniu to możemy ubiegać się o zwrot kosztów nowego pokrycia. Przyjmuje się, iż perforacja blachy objęła powierzchnię 5% pokrycia dachu lub też 5% połaci dachu. Zalecenia gwarancyjne mówią jednak o konieczności regularnej naprawy wszelkich siedlisk rdzy dla pojedynczych punktów na dachu. Producenci oferują także gwarancję estetyczną. Mówi nam ona o zachowaniu niezmienionych właściwości blachodachówki w wybranym okresie. Wśród parametrów podlegających ochronie gwarancyjnej możemy wymienić: zachowanie jednolitej barwy, czy też rozwarstwianie się powłoki. Wielu producentów oferuje także dodatkową formę gwarancji przy wyborze kompletu materiałów dachowych. Dodatkowy okres ochronny można także wykupić za opłatą. Zobacz również: http://markowedachy-bialystok.pl/

Bieżąca kontrola dachu

Kontrola stanu dachu oraz regularna konserwacja to podstawa jeżeli chcemy mówić o pozytywnej decyzji w razie zgłoszenia awarii. Producenci w swoich zaleceniach wspominają na piśmie o potrzebie mycia dachu (raz w roku), a także o regularnym naprawianiu uszkodzeń. Ogniska rdzy likwidujemy rzecz jasna z użyciem środków wskazanych przez producenta. Czy przegląd należy robić samemu? Tutaj zalecamy wybór profesjonalisty. Pod hasłem polecany dekarz znajdziemy człowieka, który zajmie się kontrolą pokrycia dachowego i wystawi niezbędny dokument pokontrolny. Taki dokument może się przydać podczas rozmów o gwarancji z firmą.