Instalacja elektryczna w domu. Jak uniknąć błędów?

Profesjonalnie wykonana instalacja elektryczna stanowi o bezpieczeństwie każdego domu lub mieszkania. Błędy w trakcie montażu niestety wciąż się zdarzają i mogą być powodem nie tylko pogorszenia funkcjonalności, ale niekiedy także występowania poważnych problemów. Wśród takich zdarzeń należy wymienić zwarcie w instalacji elektrycznej, przewiercenie się przez przewody w trakcie remontu i montażu kabli niezgodnie z projektem, czy w skrajnych przypadkach pożarem instalacji wynikającym z wyboru przewodów o niskiej przepustowości. W tym wpisie przyjrzymy się podstawowym aspektom, na które należy zwrócić uwagę w trakcie montażu instalacji elektrycznej przez fachowców. 

Każdy elektryk powinien zwrócić uwagę na właściwe rozprowadzenie kabli, które należy zamontować w prostej lub poziomej linii. Ważne jest tu zachowanie jednolitej płaszczyzny, przez co unikamy w przyszłości problemów związanych z przewierceniem przewodów w trakcie prac remontowych. Praktyka pokazuje, iż domorośli amatorzy elektryki niejednokrotnie mają problem z lokalizacją przewodów, które zostały położone niezgodnie z techniką profesjonalnego montażu. W takim wypadku zwykłe przewiercenie ściany w celu zawieszenia obrazu może zakończyć się brakiem prądu w całym mieszkaniu, domu. Bylejakość to domena dawnych instalacji, gdzie często dokonywano montażu przewodów pod kątem. Jeżeli więc mamy do czynienia ze starszą instalacją to warto pomyśleć nad remontem. Wymiana całej elektryki może być podyktowana również niską jakością przewodów, które są niedostosowane do przyjęcia wysokiego natężenia prądu wymaganego dla obsługi kilku lub kilkunastu zasobożernych urządzeń w budynku. Wymiana instalacji jest związana również z brakiem uziemienia. Instalacje starszego typu zwykle nie posiadały odprowadzenia do podłoża napięcia, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia urządzeń AGD i RTV. Wadliwą instalację najszybciej ocenimy po wyskakujących korkach, które są swojego rodzaju zabezpieczeniem chroniącym przed poważniejszymi konsekwencjami. W przypadku domu jednorodzinnego możemy skorzystać z dwóch opcji: uziemienia fundamentowego bądź otokowego. Uziemienie fundamentowe działa dzięki umieszczonemu stalowego prętowi zamontowanemu w części ławy fundamentowej, które jest połączony z prętami pełniącymi charaktery zbrojenia. Natomiast uziemienie otokowe polega na wbiciu pręta w wykopie zlokalizowanym przy budynku. Oczywiście należy także pamiętać o niezbędnych gniazdkach z bolcem we wszystkich pomieszczeniach.

Ilość gniazdek elektrycznych

Należy pamiętać, że duża ilość gniazdek elektrycznych w jednym obwodzie może prowadzić do poważnych problemów. Przyłączenie do gniazd wielu urządzeń generuje zbyt duże obciążenie. Taka instalacja elektryczna jest narażona na wyskakujące korki, przepalania się bezpieczników, a niekiedy i uszkodzenie urządzeń przyłączonych do sieci. Najbezpieczniej jest podzielić instalację na kilka obwodów i ograniczyć liczbę gniazdek. Pozwoli to na ochronę instalacji elektrycznej przed przyjmowaniem zbyt dużego natężenia prądu. Indywidualny projekt powinien uwzględniać niezbędną moc przyłączeniową dla poszczególnych urządzeń. Pozwala to na wykluczenie potencjalnego ryzyka w postaci nadmiernego i regularnego przeciążenia. Niedbałość w tym zakresie kończy się często groźnymi w skutkami nadpaleniami instalacji pod tynkiem, czy kopceniu i widocznych śladach takiego zdarzenia. Musimy więc uwzględnić montaż przewodów o właściwej średnicy, które z powodzeniem obsłużą przyłączone do instalacji elektrycznej urządzenia.

Podział obwodów elektrycznych

Niewłaściwy podział obwodów to nic innego jak przyłączenie dwóch obwodów (zasilający oraz oświetleniowy) do pojedynczego rozdzielacza. Błąd ten jest dostrzegalny w trakcie przyłączenia do obwodu zasobożernego urządzenia i włączenia w tym momencie oświetlenia w pomieszczeniu. Zauważymy wówczas przygasanie światła. Tego typu błąd może objawiać się jednak znacznie poważniejszymi problemami. W przypadku zwarcia nie będziemy mieli dostępu do całego obwodu, wyłączą się więc wszystkie urządzenia w budynku. Sposobem na odciążenie instalacji elektrycznej jest podział budynku na kilka obwodów. Szukasz fachowca? Czytaj więcej: usługi elektryczne Ostrołęka.