Instalacja elektryczna w pomieszczeniach wilgotnych. Czym są strefy ochronne?

Fachowe położenie instalacji elektrycznej w miejscach narażonych na działanie wilgoci jest bardzo ważne. W projektach znajdziemy rozmieszczenie instalacji w jak najlepszy sposób, niekiedy jednak musimy zająć się wcześniejszym błędami popełnionymi przez właściciela lokalu. Nie ma znaczenia, czy jest to stara, czy nowa instalacja, powinna być ona położona w sposób bezpieczny i zgodny ze sztuką. Likwidacja starych gniazd i zastąpienie ich nowymi może być dobrym wyjściem, czasem konieczna będzie całkowita wymiana przewodów, jeśli gniazda nie znajdują się w odpowiednich miejscach. 

Wszystkie fragmenty instalacji elektrycznej należy dobrze zaizolować, a rozmieszczenie gniazdek należy określić biorąc pod uwagę punkty narażone na działanie wilgoci i te, gdzie zagrożenie nie występuje. Instalacja powinna być równocześnie wygodna i chroniona.  Czasem konieczne jest nabycie gniazdek bryzgoszczelnych, wszelkie przełączniki należy wybierać pod kątem ich pracy w wilgotnych pomieszczeniach. Niekiedy wymiana starej instalacji lub samych gniazd będzie wymagać użycia urządzenia z czujnikiem. Wówczas zapoznamy się z rozmieszczeniem wszystkich przewodów w ścianach. Eksperci często dzielą każdą przestrzeń na specjalne strefy. Pierwsza z nich określa przestrzeń narażoną na działanie wody np. okolice umywalki. Kolejne miejsce to strefa, gdzie może dojść do zachlapanie wodą, nie należy w niej instalować żadnego oświetlenia. W tej strefie można stosować urządzenie podłączone do sieci, które posiadają minimum certyfikat IP25. Trzecia i zarazem ostatnia przestrzeń to miejsce możliwe najdalej odsunięte od wanien i kabin prysznicowych. Minimalna i zarazem bezpieczna przerwa wynosi tu w granicach 60 cm lub więcej. Wówczas do instalacji możliwe jest podpięcie oświetlenia lub pralki.

Reasumując najlepiej jest korzystać z rad zawartych w projekcie lub poprosić fachowca o wyznaczenie takich stref w danym pomieszczeniu. W ten sposób zyskamy wygodę i zabezpieczenie przed ewentualną awarią lub co gorsza porażeniem prądem. Źle rozmieszczona instalacja elektryczna zemści się na naszych niedociągnięciach prędzej, czy później.