Jak działa i co daje cynkowanie?

Wszyscy słyszymy niejednokrotnie o materiałach, które ocynkowano. Cynkowanie to nic innego jak nałożenie specjalnej warstwy, która chroni powierzchnię przed rdzą powstającą w wyniku kontaktu z wilgocią i wodą danej powierzchni. Takie zabezpieczenie przed korozją zapewnia dużo lepszą trwałość metalowych konstrukcji, stąd też tak duża popularność właśnie tej metody. Jakie właściwości ma jeszcze cynkowanie i czy na pewno chroni każdy metal? 

W teorii proces cynkowania zabezpiecza każdy metal przed powstawaniem korozji, jednak nie jest to do końca zerojedynkowa prawda. Wynika to z różnych czynników, ponieważ powierzchnia ocynku chroni powłokę pod spodem, nie zawsze jednak jest w stanie uniknąć rdzewienia sama w sobie. Niekiedy elementy ocynkowanie z czasem łapią wilgoć i powstaje rdza, co jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Powłoka ta ma chronić przede wszystkim warstwę znajdującą się pod cynkowaną powierzchnią. Ważnym faktem jest to, że nawet uszkodzona struktura ocynku przez rdzę nadal chroni np. dach. Proces cynkowania jest zbliżony do innych sposobów pokrywania powierzchni. Wybrany materiał należy najpierw dokładnie oczyścić przy pomocy narzędzi ściernych, powłoka przed nałożeniem ocynku musi być odtłuszczona, usunięte muszą być wszelkie pozostałości rdzy, piasku lub farby. Praktycznie zawsze taki proces na używanej już powierzchni musi być wykonany pod kontrolą fachowca, która zadba o czyszczenie elementów w kwasach fluorowodorowych lub solnych. Po dokładnym potraktowaniu struktury chemią, należy zastosować suszenie w temperaturze maksymalnej do 150 stopni Celsjusza.

Tak wyczyszczoną stal możemy już zanurzyć w stopionych w wysokiej temperaturze cynku. Wtedy następuje chemiczna reakcja, w której żelazo i cynk osiadają w postaci warstwy  na wybranej powierzchni. Taka konstrukcja jest następnie schładzana i jest gotowa na montaż w wybranym przez nas miejscu. Cynkowanie jest więc złożoną, lecz sprawdzającą się metodą zabezpieczania powierzchni metalowych.