Jak i czym naostrzyć wiertło?

Podczas działań prowadzonych na terenie domu lub mieszkania i wiercenia dziur, możemy spotkać się z koniecznością naostrzenia wiertła. Jak każde narzędzie tak i to ulega ono z czasem zużyciu, które jest widoczne dopiero z czasem. Nawet najdroższe modele wierteł będą się z czasem stępiać. W takiej sytuacji mamy dwa rozwiązania: jednym jest wyrzucenie starego wiertła, innym jego naostrzenie. Warto od razu nie podejmować pochopnych decyzji i spróbować takie narzędzie ponownie naostrzyć. Pozwoli to przywrócić dawną sprawność i ostrość, a my nie wydamy kolejnych pieniędzy. 

Odpowiednio naostrzone wiertło pracuje zupełnie jak nowe, dzięki czemu wszelkie otwory wykonamy łatwiej. Pierwszą oznaką stępienia się wiertła są pojawiające się hałasy przy wierceniu otworów, drugą zauważymy w nierównych otworach w ścianie. W sklepach znajdziemy szeroki wybór przyrządów służących do ostrzenia wierteł. Są one dopasowane do pracy z określonym wiertłem. Jednak istnieją wiertła wymagające udziału specjalisty przy ostrzeniu, takim narzędziem jest wiertło stopniowe. Sami możemy tylko je uszkodzić, warto więc skorzystać z pomocy fachowca. Popularnym sposobem ostrzenia jest szlifierka z zamontowaną ściernicą elektrokorundową. W celu naprawienia wiertła wystarczy przyłożyć je do elementu ściernego i obracać zgodnie z kierunkiem wiercenia. Często przy dłuższym ostrzeniu dochodzi do silnego nagrzania wiertła, wówczas należy niezwłocznie przerwać pracę. To bardzo ważne, gdyż brak pauzy może doprowadzić do pęknięcia wiertła. Tą metodą dobrze jest ostrzyć wiertła pracujące w drewnie oraz betonie.

Innym sposobem równie dobrym jest wykorzystanie ostrzałko-szlifierki. Są to tak naprawdę dwa urządzenia połączone w jedno. Przy pomocy tego narzędzie z powodzeniem naostrzymy praktycznie każde wiertło dostępne w sprzedaży. Taka ostrzałko-szlifierka pozwala też pracować z wiertłem bez potrzeby ciągłego robienia przerw, urządzenia te zwykle posiadają możliwość chłodzenia. Dzięki temu naostrzymy zarówno bardzo małe wiertła, jak i te o zdecydowanie większej średnicy. 

Jedna myśl do “Jak i czym naostrzyć wiertło?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.