Jak pomalować ścianę z płyty kartonowo-gipsowej?

Płyty kartonowo-gipsowe coraz częściej znajdziemy w wielu wnętrzach jako elementy stałe oddzielające pokoje, ale wykorzystujemy je również do sufitów podwieszanych i innej zabudowy. Proces malowania tego materiału przebiega podobnie do tradycyjnego malowania ścian, dużym plusem płyt jest brak jakichkolwiek nierówności powierzchniowych. Największym problemem przy malowaniu karton-gipsu jest jego wchłanialność. Materiał zwyczajnie pije jak szalony naszą farbę, ale da się temu zapobiec. Jak? O tym w dalszej części artykułu. 

Dokładnie tak jak w tradycyjnym malowaniu tak i tutaj będzie konieczne przygotowanie terenu do podjęcia prac. Osłaniamy folią meble, podłogi, oklejamy ramy okienne, włączniki itd. Jeżeli są jakiekolwiek ubytki w powierzchni należy je wyrównać. Następnie przystępujemy do gruntowania specjalnym środkiem typu Uni-grunt. To bardzo ważny etap, gdyż od naszej dokładności zależeć będzie jakość malowania. Bez tego procesu nasza ściana będzie miała prześwity nawet jeśli nałożymy do kilku warstw farby. Grunt zmniejsza wchłanialność płyt kartonowo-gipsowych, ale poprawia też wydajność farby i jej przyczepność. Alternatywą dla gruntu jest farba podkładowa, którą nakładamy dosyć grubo, umożliwia to pozbycie się drobnych nierówności powierzchni i zmniejsza wchłanialność farby.

Jeżeli nasz grunt lub farba podkładowa wyschła to możemy przystąpić do użycia naszej farby. Warto kupić farbę gęstą, które cechuje się dobrym kryciem np. farby lateksowe. Tutaj podobnie jak w przypadku malowania tradycyjnego nakładamy pierwszą warstwę, czekamy aż wyschnie i wówczas możemy nakładać kolejną warstwę.