Jak urządzić warsztat w garażu?

Garaż jest miejscem, które coraz częściej wykorzystujemy nie tylko jako przechowalnię własnego auta. Coraz popularniejsze stają się adaptacje wnętrz mające na celu zwiększyć funkcjonalność tego pomieszczenia. Jednym z nich jest wykonanie przydomowego warsztatu, gdzie podejmować będziemy się niewielkich napraw. Pomysłowe rozwiązania sprawiają, iż w garażu może znaleźć się przestrzeń dla pojazdu, warsztatu, czy mini magazynu na narzędzia. My sprawdzimy jak przemienić tradycyjny garaż na przydomowy warsztat. 

Pierwszą rzeczą jest strefa pracy, która powinna być wyposażona w średniej wielkości blat posiadający szybki dostęp do gniazd elektrycznych (zobacz: http://elektryk-ostroleka.eu/ ). Całość powinna mieć oświetlenie ułatwiające pracę po zmroku i w pochmurne dni oraz należy odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Wielkość blatu i miejsce na warsztat powinny być dopasowane do wielkości garażu, ponieważ jedno z drugim kolidować nie może. W końcu o wypadek i spowodowanie zniszczeń nie trudno. Jeżeli garaż jest mały to nie musimy rezygnować z naszego pomysłu, wystarczy tylko zamiast blatu wybrać składany stół wsuwany pod ścianę w razie potrzeby. Oprócz tego należy rozplanować miejsce do przechowywania narzędzi, materiałów, czy niedokończonych projektów. Ważne jest tutaj bezpieczeństwo i rozsądek, nie powinniśmy trzymać poplątanych ze sobą urządzeń podłączonych do prądu, czy też wielu przedmiotów leżących luzem na podłodze.

Kolejnym i wręcz niezbędnym zakupem są regały metalowe lub drewniane. Konieczny jest tu wybór wytrzymałej konstrukcji potrafiącej utrzymać ciężar przedmiotów odkładanych na półki. Dobrym i zarazem porządkującym całość wyjściem jest montaż wieszaków na ścianach. Możemy tam umieścić wszelkiego rodzaju narzędzia: wiertarki z uchwytem, śrubokręty, szlifierki itp. Dzięki temu łatwiej nam będzie mieć dostęp do urządzeń i najpotrzebniejszych akcesoriów. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest też montaż haków pod sufitem, na których można zainstalować półki i odkładać na nich rzadko wykorzystywane elementy. Dzięki temu nie zagracimy garażu, a zyskamy dodatkową przestrzeń. Ponadto hak może być wykorzystany jako podwieszenie rowerów, które do tej pory stały na podłodze i zajmowały dodatkowo miejsce.

Końcowy etap to wyposażenie warsztatu w podstawowe narzędzia potrzebne do majsterkowania. Wśród nich warto wymienić: imadło, szlifierkę, wiertarkę, wkrętarkę, piłę tarczową, zestawy śrubokrętów oraz kluczy, skrzynkę na narzędzia. Mamy wtedy pewność, że w razie konieczności naprawy lub chęci wykonania jakiegoś przedmiotu będziemy posiadać wszystko co niezbędne.