Jak zaplanować budżet na remont?

Etap ustalania budżetu potrzebnego do wykonania poszczególnych prac budowlanych może okazać się bardzo trudną decyzją. Jako przeciętni majsterkowicze nie mamy przecież dużego pojęcia o kosztach poszczególnych materiałów. W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z niemiłą niespodzianką w postaci dużo większych kosztów, których wcale nie planowaliśmy. Jak temu zaradzić? 

Zanim przystąpimy do snucia planów dużego remontu całego domu lub mieszkania warto ocenić nasze możliwości finansowe. Musimy mieć pewność, że dostępna suma wystarczy na pokrycie kosztów poszczególnych materiałów. Jeżeli tak nie jest i czujemy się niepewnie to warto odłożyć nasze plany na jakiś czas, niż zrobić część i czekać na przypływ gotówki. Najgorsza byłaby sytuacja zerwanej instalacji elektrycznej lub wodnej i brak środków na jej dokończenie. Wówczas zostajemy przez wiele miesięcy bez prądu, co będzie tylko skutkowało dodatkowych zdenerwowaniem. Ocenę liczby potrzebnych środków powinniśmy zacząć od porównania kosztów robocizny u kilku fachowców. Zrobienie tego umożliwi nam nie tylko na ocenę przybliżonej kwoty potrzebnej na remont, ale w razie problemów z wykonaniem wybierzemy najlepszego fachowca.

Kolejny punkt to liczenie z górką, czyli szacowanie kosztów ponad zakładany plan finansowy. Dodatkowe koszty zwykle prędzej, czy później się pojawią i będzie konieczna korekta budżetu. Przykładem może być ilość potrzebnych materiałów lub ich cena, które źle wyliczyliśmy pod względem jakości i kosztów. Warto więc już wcześniej dodać do budżetu pewną sumę pieniędzy. Czasem nie jesteśmy też w stanie prawidłowo określić wszystkich niezbędnych do wykonania prac, a są to dodatkowe koszty. Wystrzegajmy się zbyt dużej oszczędności, gdyż słabszy materiał za niższą sumę pieniędzy może nas w przyszłości narazić na kolejny remont i koszty. Ostatnia kwestia to obliczenie powierzchni, które stanowi główny etap oceny kosztów remontu. Na podstawie wymiarów podłóg, ściany, sufitów wyliczymy potrzebną nam ilość materiałów.