Jaką betoniarkę wybrać?

Stając przed wyborem betoniarki oprócz wyboru jej rodzaju warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry, od których zależeć będzie nasz komfort pracy. Zakup betoniarki wiąże się z pewnym kosztem, warto więc za pierwszym razem wybrać dobrze niż później żałować źle wydanych pieniędzy. Najważniejsze aspekty na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie jest przechył mieszalnika, pojemność, moc silnika oraz zasilanie. 

Przechył mieszalnika

Mechanizm przechylania w betoniarce jest różny w zależności od modelu. Za kąt wychylenia bębna jest odpowiedzialne koło lub korba. W przypadku betoniarki posiadającej korbę zwiększy się nasz komfort użytkowania. Jest to lepsze rozwiązanie od koła, gdyż nie wymaga od nas używania większej ilości siły do wyrzucania zaprawy. To wszystko za sprawą przekładni ślimakowej, która ułatwia cały proces. Sprawa wygląda inaczej jeżeli chodzi o mechanizm oparty na kole, tam mamy do czynienia ze standardowym hamulcem ręcznym. Jeśli wybierzemy niedużą betoniarkę to zarówno koło jak i korba sprawdzą się podobnie. W sytuacji, gdy zakupimy urządzenie o większej pojemności (powyżej 100 litrów) to wówczas korba będzie wygodniejsza.

Pojemność betoniarki

Tutaj sprawa wygląda bardzo prosto, wybór pojemności jest zależny od naszych potrzeb. W parametrach danego modelu możemy znaleźć pojemność całkowitą oraz zasypową. Jedna oznacza pojemność bębna wyrażoną w m3, druga z kolei oznacza całkowitą ilość zaprawy w litrach jaką możemy wyrobić za pomocą jedno cyklu betoniarki. Pojemność zasypowa pozwala łatwiej obliczyć liczbę uzyskanego produktu w przeliczeniu na ilość taczek. Taki parametr umożliwia też określenie wielkości potrzebnej nam taczki. Większy do będzie wymagał urządzenia o pojemności od 150 do 300 litrów. Każda betoniarka o większej pojemności to rozwiązanie wybierane głównie przez duże firmy budowlane i przemysłowe.

Zasilanie

Tutaj mamy w zasadzie prosty wybór między prądem o mocy 230 V i 380 V. Pierwszy rodzaj jest bardziej ekonomiczny, gdyż zużywamy mniej prądu i wystarczy w celu podłączenia wykorzystać zwykłe gniazdko elektryczne. Drugi rodzaj zasila często większe betoniarki, chociaż obecnie dostępne są rozwiązania umożliwiające dużym urządzeniom na bezproblemową pracę przy mniejszej podaży prądu.

Moc silnika

Podobnie jak w przypadki innych urządzeń takich jak wiertarki, tak i tutaj im większa moc silnika, tym większa wygoda użytkowania. Przy mocnym silniku możemy do wyłączonego bębna betoniarki pakować mieszankę, która po włączeniu urządzenia będzie mieszana. Zbyt słaby silnik spowoduje, że każdą łopatę nabranego materiału trzeba będzie wrzucać stopniowo, inaczej betoniarka się zatrzyma.

Ostatnią rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest materiał z jakiego jest wykonany wieniec betoniarki. To od niego zależna jest wytrzymałość i wygoda, trzeba więc wybierać między rozwiązaniami posiadającymi swoje wady i zalety. Wieniec z żeliwa będzie bardzo trwały, ale też hałaśliwy. Osobiście nie polecamy wieńców tłoczonych, które w razie awarii betoniarki wymagają często wymiany całego bębna.