Jaka drabina jest najlepsza?

Jeśli szukamy odpowiedniej drabiny to warto przyjrzeć się dostępnym na rynku konstrukcjom. Obecnie znajdziemy wiele modeli różniących się między sobą wielkością, funkcjonalnością i wykonaniem. W zależności od naszych potrzeb musimy skupić się na podstawowym podziale ze względu na drabiny wykorzystywane w domach, przemyśle i pracach budowlanych.

Aktualnie produkowane drabiny są wykonane z następujących materiałów: aluminum, drewno, stal, włókno szklane, tworzywa sztuczne. Ten ostatni materiał jest często wykorzystywany dla małych podestów, które ułatwiają życie szczególnie osobom starszym chcącym sięgnąć na wyższą półkę. Kolejny podział to drabiny przystawne i wolnostojące. Jakiego więc dokonać wyboru? Wszystko zależne jest od naszych potrzeb, my przyjrzymy się dokładniej konstrukcjom wykorzystywanym właśnie do określonych zadań. Lekkie prace w domu lub w ogrodzie nie wymagają specjalnej drabiny, wystarczy zaopatrzyć się w drewnianą bądź też aluminiową niezbyt wysoką drabinę. Rozkładana konstrukcja przyda się nam jeżeli drabina będzie wykorzystywana do malowania ścian lub zbierania owoców z drzew. Specjalny podest stosowany w drabinach pozwala odstawić nam narzędzia przy montażu np. lamp oświetleniowych, obrazów, pędzla i wiadra z farbą. Tutaj aluminium może okazać się najlepszym rozwiązaniem, gdyż jest to drabina dużo lżejsza. Niestety konstrukcja ta ma swoje minusy, drewniana drabina będzie bardziej stabilna.

Do zastosowań budowlanych musimy swój wybór opierać nie tylko na cenie i rozmiarze samej drabiny, ale przede wszystkim jakości wykonania i wytrzymałości. Praca na wysokości może skończyć się poważnymi złamaniami wynikającymi właśnie z nieodpowiedniego doboru drabiny do naszych potrzeb. Warto przyjrzeć się ofercie stalowych drabin wielofunkcyjnych, które wybieramy na podstawie wysokości i naszego wzrostu. Korzystny będzie tu zakup stalowej drabiny teleskopowej, którą można dowolnie rozkładać. Zakup drabiny to ważna decyzja, równie istotne jest nasze poruszanie się po niej. Przyjmuje się, iż ostatnim szczeblem na jakim możemy stanąć jest trzeci szczebel od góry dla drabiny wolnostojącej i czwarty dla drabiny przystawnej. Ostatnim parametrem jest nośność, czyli liczba kilogramów jaką możemy umieścić na drabinie. Tutaj wyznacznikiem jest nasza waga oraz waga wszystkich urządzeń jakie będziemy ze sobą wnosić.