Jaką hydroizolację piwnicy wybrać?

Planując budowę domu często bierzemy pod uwagę utworzenie piwnicy, która zapewni nam dostęp do przetworów przez wiele lat. Warunki poniżej poziomu fundamentu zapewniają chłód, który jednak wiąże się z wilgocią. Niezabezpieczona odpowiednio powierzchnia w postaci zastosowania hydroizolacji będzie prędzej, czy później poważnym problemem. Podobnie ma się sprawa źle położonego materiału izolacyjnego. To rodzaj naszych fundamentów będzie decydował o wyborze materiału. 

Dom stojący na ławach fundamentowych będzie wymagał od nas położenia trzech rodzajów izolacji (dwóch poziomych i jednej pionowej). Warstwę poziomą rozmieszczamy na ławach fundamentowych w taki sposób, aby możliwe było jej połączenie z dwiema poziomymi hydroizolacjami. Pozwala to na bardzo dobrą szczelność, gdyż pozioma izolacja blokuje dostęp wody do naszej posadzki. Taką izolację umieszczamy na płytach z betonu, należy też zaizolować ściany. W przypadku domu postawionego na płycie fundamentowej należy jedynie położyć izolację pionową i poziomą, które następnie łączymy ze sobą.

Wybór materiału izolacyjnego

Wybór jest tu bardzo szeroki, warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanego materiału. Izolacja służąca na lata musi cechować się wysoką trwałością i odpornością. Często spotykane materiały hydroizolacyjne to masy bitumiczne oraz papy, które bardzo łatwo jest nałożyć i można niedługo po aplikacji zakopać fundamenty. Przed położeniem papy musimy jednak pamiętać o wyczyszczeniu z piasku lub żwiru powierzchni, ściany natomiast należy wykończyć tynkiem wyrównawczym. Natomiast masę bitumiczną nakładamy szpachelką lub pędzlem w zależności od posiadanego produktu, mogą się one różnić metodą aplikacji. Wśród innych nieco mniej popularnych rozwiązań znajdziemy hydroizolacje w postaci membran, folii, szlamu i mas betonitowych. Nie oznacza to jednak i gorszej jakości, wręcz przeciwnie. Profesjonalne zastosowania wymagają często najwyższej jakości, oferują ja chociażby powłoki z masy polimerowo-bitumicznej. Czasem nie warto jest oszczędzać, gdyż droższa cena hydroizolacji zapewni nam bezpieczeństwo na wiele lat. Pamiętajmy, że ewentualne uszkodzenie lub nieszczelność taniej izolacji będzie wymagała poniesienia dużych kosztów i dodatkowego stresu.

Materiał do hydroizolacji należy wybrać też pod kątem miejsca w jakim stoi określony budynek. Tam, gdzie wody gruntowe utrzymują się na niskim poziomie wystarczy izolacja z masy bitumicznej. Jeżeli wody gruntowe występują na rożnych poziomach to warto przyjrzeć się hydroizolacjom o dodatkowych wzmocnieniach np. papa bitumiczna. Jeżeli jednak stawiamy dom na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych to konieczna może się okazać szczelna wanna zewnętrzna.