Jaką mieszarkę do zaprawy wybrać?

Budowa domu lub remont będzie od nas wymagał zakupu urządzenia pozwalającego na dokładne wymieszanie materiałów potrzebnych do pracy. Dostępne na rynku rozwiązania charakteryzują się różnymi zaletami i wadami. W tym artykule sprawdzimy dostępne w sklepach budowlanych narzędzia oraz powiemy na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mieszarki. 

Jedną z najczęściej wybieranych mieszarek jest ta z gwintem M14. To popularna konstrukcja, która sprawdza się w większości przypadków. Pierwsze na co należy zwrócić uwagę przy szukaniu odpowiedniego urządzenia jest moc, to od niej zależy ilość zaprawy jaką wymieszamy w czasie jednego podejścia. Markowi producenci zawsze podają na mieszarce maksymalną masę substancji, którą wymieszamy za pomocą urządzenia. Kolejna kwestia to wysoki moment obrotowy szczególnie przydatny przy mieszaniu zapraw suchych. Istotna jest też możliwość regulacji szybkości obrotów, która umożliwi nam dostosowanie prędkości dla poszczególnych materiałów. Tak zwana liczba biegów pozwala zmniejszać obroty w przypadku zaprawy o rzadszej konsystencji lub zwiększyć je dla zapraw suchych.

Wybór jest spory, podobnie jak i cech poszczególnych mieszarek. Przy wyborze tej jedynej należy uwzględnić nasze potrzeby i zakres prac jakie będziemy przy jej pomocy wykorzystywać. Dla prostych prac wystarczą słabsze modele o niższych wartościach, prace wymagające ciągłego działania zmuszą nas do zakupu mieszarki o lepszych parametrach. W sprzedaży znajdziemy też urządzenia o jednym lub dwóch mieszadłach. Pojedyncze mieszadło sprawdza się przy pracach lekkich z mniejszą ilością zapraw, farb i klejów do wyrobienia. Większa gęstość materiału powinna nas skłonić do wyboru podwójnego mieszadła. Parametry często pomijane przy zakupie mieszarek to rozmieszczenie poszczególnych pokręteł do regulacji. Powinny być one umiejscowione w punktach ułatwiających dostęp do nich bez narażania naszych dłoni na kontakt z wirującym mieszadłem. Łatwy dostęp pozwala też wykonać pracę szybciej i sprawniej. Miejsce trzymania powinno być pokryte materiałem zapewniającym pewny chwyt bez względu na czy mamy suche dłonie, czy mokre. Część dostępnych na rynku rozwiązań ma specjalnie zabezpieczone wyłączniki oraz pałąki chroniące mieszarkę przed uszkodzeniem.