Jaki agregat do natrysku pianki poliuretanowej wybrać?

Coraz bardziej popularna staje się izolacja natryskiwana na powierzchnie. Do tego celu stosuje się pianki poliuretanowe, które są przetwarzane przez specjalne maszyny do natrysku pianki PUR. Taki agregat nie ma nic wspólnego z agregatami do malowania ścian. Tutaj wymagana jest ogromna precyzja w podawaniu materiałów i ich przetwarzaniu.

Na rynku jest kilku producentów takich agregatów do natrysku pianki. Najpopularniejszą jest amerykańska firma GRACO, to chyba maszyny tej firmy najczęściej można spotkać u profesjonalnych firm natryskowych. Warto również wspomnieć o takich markach jak GAMA, a ostatnio pojawiają się również bardziej „egzotyczne” marki, które nie ustępują jakością, ale z pewnością nie mają tak długich tradycji na polskim rynku jak firma GRACO.

Trzeba też wspomnieć o maszynach do natrysku pianki pochodzących z Chin. Te maszyny występują pod różnych nazwami. Można je kupić u polskich dystrybutorów albo zamówić przez popularne portale aukcyjne bezpośrednio z Chin. Niestety maszyny te nie cieszą się jakąś pozytywną opinią wśród firm, a profesjonaliści potrafią wskazać wiele różnic, które decydują o jakości przetwarzania komponentów. Chociaż agregat do natrysku pianki z zewnątrz może wyglądać podobnie, to jednak najważniejsze jest to co decyduje o jakości.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie maszyny do natrysku pianki PUR?

W branży izolacji natryskowych ważne jak nigdzie indziej jest to, czy wszystkie części zamienne są łatwo dostępne. Tutaj znowu przoduje firma GRACO, gdyż w Polsce jest kilku dużych dystrybutorów tego sprzętu. Z racji tego, że maszyny są bardzo popularne to również pojawiają się zamienniki części. Gorzej jest w przypadku mniej popularnych marek czy też maszyn pochodzących z Chin. Nie jest zdrową sytuacją rynkową to, że dostęp do części mamy tylko u jednego dostawcy chińskiego sprzętu w Polsce. Może on wówczas dyktować warunki takie jak chce, a zakup bezpośrednio z Chin nie dla wszystkich jest prosty.

Na jakie parametry przy wyborze agregatu trzeba zwracać uwagę?

Jeżeli popatrzmy na różne maszyny to na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ważna jest moc grzałek i wydajność podawana w kilogramach na minutę. Jednak takie uproszczenie sprawy może okazać się błędem. Profesjonaliści podkreślają, że wydajność jest ważna, ale tylko w przypadku gdy mówimy o wydajności zgodniej z ustawieniami. Co z tego, że maszyna do natrysku jest w stanie „przelać przez siebie” 12 kg pianki na minutę jeżeli układ grzałek nie jest w stanie tego materiały podgrzać do wymaganej temperatury, albo pompa nie jest w stanie podać wymaganego ciśnienia materiału. Niektórzy twierdzą nawet, że nie ma sensu pracować na najwyższej wydajności bo dysza w pistolecie natryskowym i tak nie jest w stanie przetworzyć nawet 10 kg na minutę.

Słabe maszyny do izolacji natryskowych mogę mieć problemy z dogrzewaniem materiału. Mogą też mieć za słabą pompę, która odpowiada za wytworzenie ciśnienia. Tego wszystkiego nie dowiemy się pewnie u sprzedawcy chińskich maszyn, ale w maszynie ważne są takie właśnie elementy jak pompa czy grzałki, nie tylko ich moc, ale także sposób przetwarzania, powierzchnia grzejna itp.

W internecie można wyczytać wiele różnych informacji. Wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem tego typu działalności. Ocieplanie pianką staje się bardzo popularne więc w ślad za tym powstają firmy, które oferują takie usługi. Polecam przeczytać ciekawy artykuł, który opisuje sprawę opłacalności tego biznesu.

Warto przeanalizować to jakimi funduszami trzeba dysponować aby rozpocząć działalność firmy, która będzie wykonywać izolacje natryskowe. Jeżeli przeanalizujemy to ile maszyn, urządzeń posiada przeciętna firma do ocieplania pianką to łatwo obliczyć jakie środki potrzebne są na start, nie licząc zakupu materiałów. W internecie znaleźć można np. taką stronę, gdzie firma opisuje dokładnie swój park maszynowy – warto zobaczyć stronę firmy do natrysku pianki.