Jaki kąt nachylenia dachu wybrać?

Już na etapie projektowania lub wyboru gotowego projektu domu staniemy przed wyborem kąta nachylenia dachu. Nasz wybór może mieć wpływ na późniejszy zakup pokrycia dachowego o czym powiemy w dalszej części artykułu. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie żałować? 

Pierwsze problemy przy bardzo dużym kącie nachylenia połaci dachowej (w granicach 60 stopni) pojawią się w momencie układania i montażu elementów pokrycia. Wówczas możemy być zmuszeni do zakupu specjalnych spinek, które umocują dachówki na miejscu. Im mniejszy kąt nachylenia, tym takich spinek będzie potrzeba mniej. Dużym minusem stromych dachów jest ich słabsza odporność na działanie wiatru. Na powierzchni dachu może tworzyć się podciśnienie, które zacznie zrywać elementy pokrycia np. dachówki. Problemem może się okazać także pokrycie dachu papą, która w formie płynnej może spływać po pochyłej powierzchni i z pewnością taka konstrukcja nie będzie prezentować się zbyt dobrze. Dużo niższe kąty nachylenia to też spory kłopot, gdyż minimalne kąty nachylenia rzędu 3 stopni są możliwe dla konstrukcji płaskich. Wówczas może dochodzić do sytuacji złego odprowadzania deszczówki. Praktycznie wszystkie dachy o niewielkim kącie nachylenia muszą być dodatkowo uszczelnianie, idą za tym kolejne koszty zakupu materiałów. Wynika to też z polskiego prawa, które w stosunku do bardziej pochyłego dachu nie ma tylu wymagań pod względem jego szczelności.

Przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem w tej strefie klimatycznej jest połać dachowa położona pod kątem między 30, a 45 stopni. Część firm z rejonów Polski z wysoką ilością rocznych opadów zaleca jednak jeszcze bardziej strome konstrukcje. Wówczas taka powierzchnia zapewnia lepsze odprowadzanie wody i zalegającego śniegu. Jeżeli wybraliśmy już kąt nachylenia to warto przyjrzeć się dostępnym materiałom na pokrycie dachowe. Zły materiał na naszym dachu może spowodować dodatkowe komplikacje już na etapie budowy. Poniżej prezentujemy przykłady rozwiązań stosowanych w zależności od kąta nachylenia dachu:

• blachę falistą, stalową płaską lub blachodachówkę kładziemy przy spadkach z minimalnym kątem nachylenia wynoszącym 12 stopni

• dwuwarstwową papę możemy położyć przy spadkach 3-17 stopni

• jednowarstwowa papa sprawdzi się z kolei na dachu o kącie nachylenia 9-12 stopni

• dachówki warto układać na dachach z kątem powyżej 30 stopni, gdyż bardziej płaskie konstrukcje mogą wówczas przeciekać

• gonty bitumiczne to dobre rozwiązanie w przypadku kąta nachylenia od 11 do 45 stopni.