Jaki klej do styropianu wybrać?

Wybierając klej do styropianu natkniemy się na różne produkty pozwalające wykonać tę jedną tylko czynność. Producenci w swojej ofercie oferują wiele klejów wykorzystywanych stricte do ociepleń. W tym wpisie przyjrzymy się dokładniej kilku rozwiązaniom, które charakteryzują się różnym sposobem nakładania oraz posiadającymi inne właściwości.

Pierwszym dobrze znanym klejem jest zaprawa klejąca do styropianu występująca pod postacią gotowej suchej mieszkani, którą rozrabiamy w wodą za pomocą mieszadła. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji możemy przystąpić do pokrycia płyt styropianowym i ich przyklejania. Często już przy zakupie taka mieszanka jest polecana.  Kolejny sposób klejenia styropianu opiera się na pianie poliuretanowej. Piana niskoprężna jest umieszczona w puszce i nanosimy ją za pomocą pistoletu. Główną zaletą takiego kleju jest szybkość nakładania, skraca się dzięki temu czas wszystkich prac. Mimo, że oba materiały wykorzystuje się w podobnej ilości to pianka poliuretanowa ma jedną przewagę, nie trzeba jej rozrabiać i dodatkowo stanowi ona ocieplenie całej powierzchni. Jej izolacja termiczna jest bardzo zbliżona do samego styropianu. Za pomocą pianki uszczelnimy też pozostałe zakamarki, a nawet uratujemy pękniętą płytę styropianową. Wystarczy tylko w miejsce zbyt mocno dociśnięte przebić się dyszą pistoletu i zaaplikować pod styropian trochę pianki, pozwoli to wrócić ociepleniu do pierwotnego kształtu. 

Pytanie przed jakim staniemy będzie się wiązało również z gotowymi systemami oferowanymi przez producentów. Wielu z nich tworzy zestawy łączące kleje, grunty, materiały izolacyjne itd. Takie zestawy są zwykle objęte specjalnymi certyfikatami, dzięki czemu nasze ocieplenie powinno mieć gwarancję określonej trwałości. Jeżeli jednak mamy świadomość jak połączyć poszczególne materiały ze sobą to możemy spokojnie zakupić klej oddzielnie. Będzie to rozwiązanie sporo tańsze, ale wymagające od nas pewnej wiedzy. Jeśli już podjęliśmy decyzję o wyborze produktu to w sprzedaży znajdziemy uniwersalne kleje do styropianu i siatki. Szukajmy droższych produktów, gdyż tańsze nigdy nie zapewniają odpowiedniej przyczepności materiału. Pomocne przy zakupie będą dokładne opisy producentów, którzy określają przydatność kleju do poszczególnych powierzchni. Pamiętajmy też o starym powiedzeniu, iż jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego.