Jaki osuszacz budowlany wybrać?

Nie ma znaczenia czy właśnie budujemy dom, czy może pracujemy przy wylewaniu fundamentów. Napotkamy w końcu na swojej drodze konieczność skorzystania z budowlanego osuszacza, który pozbędzie się niechcianej wilgoci i tym samym przyspieszy cały proces powstawania obiektu. Na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań, które mają nam ułatwić pracę i usunięcie wilgoci. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej urządzeniom stosowanym na budowie.

Osuszacz kondensacyjny lub absorbcyjny.

To dwa podstawowe rozwiązania wykorzystywane w urządzeniach do osuszania budynków oraz domów. Osuszacz kondensacyjny swoją budową przypomina klimatyzację, a jego działania opiera się na skraplaniu wody występujących na chłodnych powierzchniach. Urządzenie składa się ze sprężarki (kompresora), wentylatora oraz dwóch powierzchni wymieniających ciepło (jedna z nich ochładza, druga ogrzewa). Swego rodzaju układ chłodzenia ma hermetyczną zabudowę, przez co jedyne o czym trzeba pamiętać w czasie użytkowania osuszacza to regularne czyszczenie filtra powietrza. Główną zaletą takiego rozwiązania jest bardzo dobra wydajność przy wąskim zakresie temperatury oraz wilgotności. Osuszacz kondensacyjny sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza (powyżej 70-80%) i temperaturze w granicach 30 stopni Celsjusza. Niższe zawilgocenie i temperatura automatycznie obniża wydajność urządzenia.

Osuszacz absorpcyjny działa na nieco innej zasadzie, wytrąca on wilgoć z powietrza. Urządzenie posiada jako swój najważniejszy element rotor, czyli tzw. absorbent. Taki absorbent jest wykonany na bazie żelu krzemionkowego, wilgoć z powietrza gromadzi się wówczas na rotorze. Możemy tu wyróżnić dwa typy urządzeń do wykorzystania w domu oraz w celach bardziej profesjonalnych. Nas interesuje to drugie rozwiązanie, które umożliwia usunięcie zgromadzonej przez osuszacz budowlany wilgoci i jej wyprowadzenie poza obręb obiektu. Warto w tym miejscu pamiętać, że takie urządzenie pobiera dużo więcej energii elektrycznej niż kondensacyjne i nie nadaje się do pomieszczeń o silnym zapyleniu. Może wówczas dojść do uszkodzenia rotora. Główną zaletą osuszacza absorpcyjnego jest dobra wydajność w szerokim zakresie wilgotności i temperatury otoczenia. Dzięki temu urządzenie to jest wykorzystywane z powodzeniem w obiektach ciepłych i chłodnych. Osuszacz może pracować w dużej wilgoci i regulować jej poziom do określonej wartości. To wytrzymałe na warunki atmosferyczne urządzenie pozwala na działanie w pomieszczeniach o bardzo niskiej temperaturze wewnątrz (1 stopień Celsjusza).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zdecydowana większość urządzeń tego typu jest wyposażona w wytrzymałą obudowę ze stali, koła umożliwiające łatwe rozmieszczenie osuszacza, łatwy w czyszczeniu filtr powietrza oraz wydajność na poziomie między 30, a 80 litrów na 24 godziny. Określane przez producentów wartości są jednak występującymi w warunkach testowych i laboratoryjnych. Warto więc w przypadku osuszaczy kondensacyjnych wybrać droższe urządzenie z większą wydajnością maksymalną, gdyż przeciętną ilość skroplonej wody należy podzielić przez dwa dla przeciętnego budynku. Im niższa temperatura wewnątrz, tym skuteczność osuszacza budowlanego będzie mniejsza. Jeżeli natomiast chodzi o osuszacz absorpcyjny to jego skuteczność utrzymuje się na stałym poziomie bez względu na temperaturę. Podobną ilośc wilgoci odprowadzimy dla budynku z temperaturą 25 stopni Celsjusza jak i 2 stopni Celsjusza.

Jeżeli prowadzimy prace budowlane np. robienie wylewek lub tynków to powinniśmy wybrać wydajne urządzenie dla profesjonalistów. Szukamy wówczas osuszaczy budowlanych z wydajnością na poziomie w granicach 80 litrów/24 h. Pozwoli to dużo szybsze i efektywniejsze pozbycie się wilgoci. Kolejny parametr na jaki należy spojrzeć to przepływ powietrza, na budowę warto wybrać sprzęt o parametrach wynoszących powyżej 400-500 m3/h. Pozwoli to dotarcie do wszystkich miejsc na terenie nawet dużego obiektu handlowego. Warto też zaopatrzyć się w dodatkowe wentylatory, które rozprowadzą powietrze po całej powierzchni i usuną z posadzki resztki wilgoci. Kolejny parametr to pobór prądu, tutaj musimy się liczyć z wyższym kosztem dla osuszaczy budowlanych, które mogą zużywać między 600-800 W w czasie pracy. Koszt ten wynagradza jednak wydajność urządzenia i czas potrzebny na całkowite usunięcie wilgoci.

Jak już wcześniej pisaliśmy parametrem wartym uwagi będzie też wybór urządzenia pod kątem warunków w jakich będzie działał nasz osuszacz. Kondensacyjny osuszacz to najlepsze rozwiązanie dla powierzchni powyżej temperatury pokojowej (ok. 20 stopni Celsjusza) i wilgotności w granicach 50%. Na budowie temperatury te są często znacznie niższe szczególnie dla prac prowadzonych w okresie jesienno-zimowych, wówczas ze względu na wydajność i możliwości pracy w takich warunkach należy wybrać osuszacz absorpcyjny.