Jaki zawór do baterii, umywalki, pralki? Przegląd rodzajów.

Zalanie domu lub mieszkania to niezwykle niekorzystna sytuacja, która naraża właściciela lokum na spore straty materialne. Nawet najlepiej wykonana instalacja gazowa lub wodociągowa może ulec awarii, wówczas bardzo ważne jest wykorzystanie zaworu odcinającego dopływ wody lub gazu. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznej sytuacji w postaci chociażby pękniętego wężyka i wylewania się wody na mieszkanie. 

Zrozumienie jak działają zawory jest bardzo łatwe, gdyż ich rola sprowadza się do regulowania przepływu wody i możliwości odcięcia jej dopływu. Jeśli chodzi o instalacje montowane w łazienkach to dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie oddzielnych zaworów dla poszczególnych punktów w pomieszczeniu np. zawór dla pralki, wanny, umywalki itd.  Innym równie słusznym pomysłem jest zamontowanie jednego zaworu dla kilku pomieszczeń. Wówczas możemy przy pomocy jednego zaworu odciąć przepływ wody dla całego pomieszczenia. W jakich miejscach umieszczać zawory? Często spotykane zawory instaluje się w odgałęzieniach pionu, przy wodomierzu, przy bateriach. Zawory na zewnątrz budynku to nie rzadkość, gdyż pełnią one ochroną rolę w razie srogiej zimy i silnych mrozów. Pamiętajmy, że woda może zmienić swój stan i uszkodzić całkiem nową instalację. Montaż zaworów bez względu na rodzaj zawsze powinien być wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Oznacza to, że należy umieścić go w miejscu widocznym o łatwym dostępie. Wszelkie chowanie zaworów za szafką, w zabudowie to błąd mogący skutkować później trudnościami w dostaniu się do niego.

Jakie typy zaworów wyróżniamy?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje zaworów. Popularne i zarazem sprawdzone to zawory kulkowe oraz grzybkowe. Zawory grzybkowe pomimo swej złożonej budowy cechują się płynną regulacją przepływu, ale konieczne jest okresowe sprawdzanie poprawności działania. Specjaliści zwykle wybierają właśnie przez ten fakt zawory kulkowe. Ich budowa jest prosta, a co za tym idzie są mniej awaryjnie i proste w obsłudze. Zawór zamykany jest przez specjalną dźwignię odcinającą przepływ wody. Zawory kulkowe można podzielić dodatkowo na trójdrożne, które umożliwiają rozdzielenie przepływu wody. Na rynku występują też inne, aczkolwiek mniej popularne zawory kątowe, kołnierzowe oraz czterodrożne.