Jakie jest najskuteczniejsze zabezpieczenie antywłamaniowe domu?

Odpowiednio zabezpieczony dom nie daje gwarancji, że nie dojdzie do włamania. Systemy antywłamaniowe takie jak zamki, drzwi, monitoring IP, czy systemy alarmowe pozwalają jednak wydłużyć czas potrzebny na sforsowanie poszczególnych elementów chroniących budynek. W ten sposób dajemy sobie więcej czasu na reakcję, a także zostajemy wcześniej poinformowani o obecności niepożądanych gości na terenie posesji. Wielu włamywaczy zraża się już na etapie rozpoznania okolicy, kiedy okazuje się, że budynek został wyposażony w widoczny na pierwszy rzut oka alarm, czy monitoring. W tym artykule omówimy praktyczne sposoby ochrony budynków, na które mogą pozwolić sobie osoby z różnym budżetem. 

Połączenie kilku systemów w jeden

Osoby posiadające nieograniczony budżet na zakup systemów antywłamaniowych mogą pokusić się o wybór profesjonalnych barier drogi. Jest to system składający się z czujników montowanych na różnych elementach w domu oraz jego okolicy. Ogrodzenie możemy wyposażyć w urządzenie, które wykryje ruch, kiedy ktoś spróbuje wspiąć się na ogrodzenie. System ten jest jednak skuteczny wyłącznie w przypadku płotu wykonanego z elastycznych materiałów podatnych na drgania. Nieco inne zabezpieczenia możemy umieścić w drzwiach, co uniemożliwi włamywaczowi łatwe wypchnięcie okna, wyważenie drzwi, czy rozwiercenie zamka. Skutecznym systemem ochrony mogą być również bariery umieszczane w  ziemi, które działają na zasadzie wykrywania drgań podłoża w trakcie stąpania po ziemi. Urządzenia te można dostosować pod kątem siły nacisku tak, aby nie uruchamiały alarmu w budynku, kiedy w pobliżu znajdzie się jakieś zwierze.

Czujniki podczerwieni oraz kamery zewnętrzne

To kolejny element stanowiący dla przestępcy swojego rodzaju barierę. System ten składa się z nadajnika oraz odbiornika, które emitują kilka wiązek promieni. W momencie przerwania wiązki, wszczynany jest sygnał alarmowy informujący o obecności nieproszonego gościa. Koszt zakupu zależy w dużej mierze od odległości, na której działają czujniki. Najlepsze modele potrafią osiągać zasięg rzędu 200 metrów, co pozwala ograniczyć ilość potrzebnych urządzeń w systemie. Innym, bardzo skutecznym i często wybieranym rozwiązaniem są kamery zewnętrzne. Cena zakupu pełnego systemu monitoringu to od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Podstawowe modele kamer znajdziemy w cenie zaledwie kilkudziesięciu złotych, co pozwala na zastosowanie tego zabezpieczenia także wśród klientów o ograniczonym budżecie. Monitoring IP może być wyposażony w specjalne czujniki ruchu, które włączają nagrywanie w chwili, kiedy w oku kamery znajdzie się człowiek. Kamery stosowane w domach mogą być wyposażone w różne systemy zapisu. Podstawowe wersje posiadają funkcję zapisu na karcie pamięci, droższe rozwiązania mogą być podłączone do wbudowanego dysku o dużej pojemności. Monitoring wizyjny może być również wyposażony w kontroler zapewniający bezpośrednią transmisję obrazu na smartfon. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które możemy również wykorzystać przy współpracy z firmą ochroniarską. W razie wszczęcia alarmu, obraz z kamery może zostać przesłany na ekran komputera firmy zabezpieczającej nasz dom.

Jakie rodzaje kamer znajdziemy w sprzedaży?

Wyróżniamy dwa rodzaje kamer, które różnią się możliwościami: kamery kopułkowe i tubowe. Bez względu na wybrany model możemy liczyć na odporność urządzeń na warunki atmosferyczne i wydajną pracę przez cały okres użytkowania. Zdecydowana większość dostępnych systemów monitoringu posiada możliwość pracy po zmroku, czyli w czasie największej aktywności przestępczej. Wybierając model kamery warto zwrócić uwagę nie tylko na ilośc megapikseli, lecz także na zastosowany zmiennoogniskowy obiektyw. To pozwala oferować obraz o wyższej jakości, co może być kluczowe w przypadku rozpoznania twarzy osoby, która próbowała dokonać włamania. W sprzedaży znajdziemy także mniejsze systemy monitoringu montowane wewnątrz pomieszczeń tak, aby nie zostały zauważone przez włamywacza. Zakup podstawowej kamery zewnętrznej oferującej obraz w jakości HD to wydatek od około 140 zł w górę. Modele wybierane najchętniej kosztują od 600 zł w górę. Jeżeli myślimy o systemie monitoringu IP należy także zadbać o zakup kontrolera. Tutaj rozpiętość cenowa jest bardzo duża, znajdziemy zarówno modele za 500 zł, ale i takie za 4500 zł i wyżej. Posiadając nieograniczony budżet możemy pokusić się o zakup kamer szybkoobrotowych, które umożliwiają zdalne sterowanie i obserwację całej okolicy budynku. O szczegóły zapytaj profesjonalistów, zajrzyj na stronę: http://detektor.com.pl