Jakie prace wykonujemy jesienią w ogrodzie?

Dbałość o przydomowy ogród to priorytet każdego właściciela prywatnej posesji. Prowadzenie prac wynika nie tylko z kwestii estetycznych, ale czysto praktycznych. Jest to szczególnie ważne jesienią, kiedy to ogród staje się miejscem pełnym liści oraz szyszek. Zmusza nas to do większego wysiłku, ponieważ nieuprzątnięte pozostałości będą problemem w okresie wiosennym. O co więc należy zadbać i jakie prace wykonać, aby tej pracy było później jak najmniej? 

Pierwszą kwestią jest trawnik, który należałoby skosić przed nadejściem zimy. To ważne, gdyż na wiosnę będziemy chcieli mieć nowy trawnik. Przerośnięta trawa będzie uniemożliwiać właściwy wzrost, a więc i trawnik nie będzie wyglądał właściwie. Należy też zgrabić cały ogród z leżących liści, szyszek oraz gałęzi. Może nam w tym pomóc wertykulator, który nie tylko zbierze za nasze dłonie wszystkie odpadki, ale też lekko obruszy glebę. Jeżeli nie posiadamy tego urządzenie to wykorzystajmy tradycyjne szerokie grabie metalowe, którymi pozbędziemy się cięższych przedmiotów. Natomiast aluminiowymi grabiami szybko zbierzemy liście, trawę oraz gałązki. Liści możemy się też pozbyć przy użyciu dmuchawy ogrodowej, którą szybko zmieciemy je w wybrane przez nas miejsce. Jeżeli chodzi o drzewa i krzewy to likwidujemy wszelkie nadłamane lub opadnięte gałązki, możemy też podjąć się wykonania specjalnych osłon dla wysokich drzew iglastych przy wykorzystaniu siatki. Dzięki temu ochronimy je zimą przed śniegiem, ciężki zmarznięty śnieg leżący na gałęziach może doprowadzić do ich złamania. Warto też zadbać o odpowiednie przycięcie drzew i krzewów przy pomocy sekatora.

Pozostałą roślinność należy zabezpieczyć w przypadku posiadania okazów mogących zimą przemarzać. Oprócz obłożenia kwiatów i innych roślin zielonych warto zadbać o podkopanie korzeni przy kwiatach takich jak magnolie oraz powojniki i dopiero wówczas zabezpieczamy całość. Należy to wykonać możliwie blisko zimy, aby nie spowodować niepotrzebnego gnicia roślin w cieplejsze dni. Dobrze jest w tym celu wykorzystać korę lub trociny, które zapewnią ochronę małej roślinności. W przypadku większych roślin dobrym materiałem jest włóknina lub słoma.