Kiedy należy robić przerwy w czasie budowy domu?

W czasie wykonywania prac budowlanych i korzystaniu z pomocy różnych materiałów konieczne będzie zaplanowanie przerw w podejmowaniu kolejnych robót. Jest to niezwykle ważne, gdyż od odpowiednio wyznaczone przerwy pozwolą poszczególnym partiom domu schnąć, wzmacniać się, czy stabilizować. Nasz pośpiech w tym zakresie spowoduje wyłącznie ogromne szkody jakie przyjdzie nam zapłacić za nieuwzględnienie okresowego wstrzymania prac. Poniżej prezentujemy przegląd przerw, które trzeba zaplanować. 

1. Jeżeli chcemy stawiać mury to ławy fundamentowe muszą wyschnąć. Trzeba wówczas odczekać przynajmniej 2-3 dni i dopiero wówczas możemy przystąpić do tworzenia ścian.

2. Stawiając ścianki działowe z bloczków lub pustaków należy pamiętać, że nie należy za jednym razem stawiać całej konstrukcji. Inaczej możemy być świadkiem często występującego problemu w postaci nierównej i słabo wytrzymałej ściany. Elementy muszą mieć czas na związanie i przeschnięcie wszystkich łączeń. Przyjmuje się, że ściany o grubości 25 cm stawiać należy przez 2 dni, a cieńsze między 9-12 cm przez 3 dni.

3. Płyty gipsowo-kartonowe instalujemy po dokładnym wyschnięciu tynków. Czas jakiego potrzebujemy może wynosić od 14 do nawet 30 dni. Najprościej jest zaobserwować wilgoć na oknach, która powoli będzie znikać. Nam zależy na całkowicie suchych oknach bez kropel wody, wówczas możemy montować płyty. Błędy w tym zakresie skutkują rozwarstwianiem się płyt i pęcznieniem od wilgoci.

4. Jeżeli chodzi o montaż okien to dokonujemy go po położeniu tynków wewnątrz budynku. Wszelkie poprawki należy wykonać już po osadzeniu okien. Wieniec na dachu należy zabetonować i odczekać minimum 14 dni zanim przystąpimy do układania więźby dachowej.

5. Postawione ściany w budynku muszą mieć czas na schnięcie. Wynosi on minimum 2 miesiące i problemem będzie dla nas ocieplanie wcześniej powierzchni i kładzenie tynków. Jest to błędne szczególnie dla świeżo postawionych ścian i ocieplania z zewnątrz. Ściany muszą mieć czas na odprowadzenie wilgoci z murów. Należy więc najpierw wykonać tynki i ocieplenie wewnątrz domu, a dopiero później po całkowitym wyschnięciu materiałów tynki na zewnątrz.

6. Jeżeli chodzi o strop to zdejmowanie szalunków można wykonać po upływie około 30 dni, mimo że wydaje nam się on twardy już po kilku dniach od położenia. Priorytetem w tym zadaniu jest nasza cierpliwość, gdyż zależy nam na silnym związaniu wymagającym czasu. Cały proces możemy przyspieszyć nieco za pomocą polewania wierzchniej zaschniętej już warstwy.

7. Dla samopoziomujących się wylewek przyjmuje się czas wynoszących 12-24 godzin, aby można było po nich stąpać. Całkowity czas potrzebny na wyschnięcie i związanie wynosi od 3 do 4 tygodni. Posadzki należy kłaść od 2 do 3 tygodni po kilkutygodniowym procesie wysychania.

8. Ściany na stropie stawiamy po upływie około 30 dni od momentu jego zabetonowania. Wyjątkiem od tej reguły jest ściana murowana na podciągu, wówczas czas skraca się do 2 tygodni.

9. Drewniane podłogi na podłożu betonowym możemy kłaść po koło 2 miesiącach od położenia. Natomiast płytki kładzione na ścianie z betonu możemy położyć dopiero po 3 miesiącach od postawienia ściany. Natomiast płytki ceramiczne instalowane na tynku mogą być przyklejane po około 2 tygodniach od momentu tynkowania.