Łata murarska 2, czy 4 m lub poziomica. Co będzie lepsze?

Łata murarska, tynkarska to często wykorzystywane narzędzie, które sprawdza się w wielu różnych miejscach, w szczególności na budowie. Czym to urządzenie różni się od poziomicy? Przede wszystkim znacznie większą precyzją, która pozwala dokładnie ustalić poziom oraz pion. 

Obecnie w sklepach łaty można podzielić na dwa rodzaje: tynkarską oraz murarską. Łata murarska jest wyposażona w poziomicę, a samo narzędzie instaluje się przy ścianie za pomocą haków. Dzięki temu możemy bez problemu wyznaczyć poziom dla stawianych konstrukcji z betonu, czy cegieł. Ponadto łata umożliwia wyznaczenie linii początkowych w pomieszczeniach, gdzie będzie kładziona terakota lub inny materiał. Jeżeli chodzi o łatę murarską to narzędzie jest bardzo zbliżone do poprzednika. Przy jej pomocy także sprawdzimy poziom oraz pion. Częstym wyborem, szczególnie na budowach są właśnie łaty murarskie oraz tynkarskie. Wynika to z dużo większej praktyczności, ponieważ takie narzędzia sprawdzają się lepiej ze względu na wytrzymałość na uszkodzenia. Na budowie często dochodzi do upadków, które mogą w przypadku poziomicy prowadzić do szybkiego zniszczenia wrażliwych elementów jakim są „libelle”. Już na etapie kupna należy przyjrzeć się wykonaniu łaty, która oparta jest najczęściej o metal. Zakończenie narzędzia powinno być wzmocnione dodatkowo gumą lub innym materiałem amortyzującym całą konstrukcję. Wszelkiego rodzaju uwypuklenia pozwolą na pewny chwyt w dłoni. 

Nie mniej istotną wartością, na którą trzeba zwrócić uwagę jest długość łaty. Na rynku znajdziemy narzędzia o długościach: 2 metry, 2,5 m oraz 4 m. Wszystko zależne będzie od miejsca, w jakim będziemy wykorzystywać daną łatę. Najkrótsza łata to mobilne i wygodne urządzenie usprawniające wykonywanie prac budowlanych na niewielkiej powierzchni. Natomiast łata o długości 2,5 metra to kompaktowa opcja, którą w prosty sposób przewieziemy w inne miejsce i wykorzystamy ją dla pomieszczeń o średniej wielkości. Najdłuższa łata z kolei sprawdzi się w miejscach, gdzie konieczne jest wysoka precyzja. Jest to już specjalistyczny sprzęt, który jest z powodzeniem wykorzystywany przez firmy budowlane. Wśród przeciętnych użytkowników ten model nie jest chętnie wybierany głównie przez wzgląd na utrudniony transport. Do przewiezienia potrzebny jest całkiem spory samochód, który pomieści łatę.