Lutowanie miękkie i twarde – różnice i zastosowanie.

W czasie prowadzenia prac w domu możemy napotkać na konieczność wykonania lutowania. Pozwala ono na naprawienie wielu urządzeń, w tym systemów grzewczych, wodociągowych, czy elektrycznych. Proste zadanie może nas jednak przerosnąć jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z lutownicą. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej dwóm rodzajom lutowania, które różnią się zastosowaniem i właściwościami. 

Lutowanie to nic innego jak scalenie dwóch metalowych części przy użyciu specjalnego spoiwa, które w wyniku wysokiej temperatury się stapia i następnie zastyga. Jeżeli chodzi o rodzaje to wyróżniamy lutowanie miękkie oraz twarde. Oba typy różnią się od siebie przede wszystkim użytym spoiwem oraz temperaturą topnienia. Lutowanie miękkie cechuje się pracą przy temperaturze nie większej niż 400 stopni Celsjusza oraz wykorzystaniu spoiwa cynkowo-ołowiowego lub cynkowo-miedzianego. To znany proces, który z powodzeniem stosuje się przy naprawianiu sprzętów elektrycznych ze względu na świetne właściwości przewodnictwa elektrycznego. Dodatkowo lutowanie miękkie sprawdza się przy instalacjach CO oraz wodnych, często w procesie topienia wykorzystuje się palnik płomieniowy. Zobacz także: Gdzie stosować papę termozgrzewalną?

Jeżeli chodzi o lutowanie twarde to wykonujemy je przy temperaturze topnienia spoiwa przekraczającej 400 stopni Celsjusza, a materiałami scalającymi są luty fosforowe, miedziane lub srebrne. Tego typu zestawienia dobrze nadają się do stali niklowych, węglowych, chromowych, wolframowych, ale też do miedzi, srebra, mosiądzu, złota, czy też brązu. Proces lutowania twardego jest możliwy dzięki wykorzystaniu palników na propan butan, acetylenowo-tlenowych, lutownic indukcyjnych, czy lamp lutowniczych. Taki rodzaj lutowania w odróżnieniu od łączeń miękkich charakteryzuje się dużo lepszą wytrzymałością na działanie wysokich temperatur oraz bardzo dobrą trwałością oraz odpornością na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne.