Miernik wilgotności zintegrowany z kamerą termowizyjną

Miernik firmy FLIR MR160 – czy takie urządzenie można polecić? Jeżeli tak to w jakim celu możemy go używać?

Na pierwszy rzut oka miernik prezentuje się bardzo dobrze. Posiada solidną obudowę, dość duże przyciski, które łatwo obsługiwać. Obsługę ułatwia także menu, które pojawia się na wbudowanym ekranie, dzięki czemu przy pomocy kilku przycisków możemy obsługiwać wiele różnych funkcji.

Miernik w komplecie zawiera również sondę, której użyjemy do badania wilgotności różnych materiałów, np. do badania drewna. Można również wykonać pomiar przykładając powierzchnię dotykową miernika do powierzchni. Wydaje się jednak, że ten pomiar nie jest aż tak precyzyjny, gdyż podczas testowania w kilku przypadkach pokazuje różne parametry na tej samej badanej powierzchni.

Wbudowana kamera termowizyjna niestety nie powala. Chociaż rozdzielczość nie jest taka słaba, to jednak jest to urządzenie, które zaledwie można porównać do działania adapterów termowizyjnych (modułów) dołączanych do telefonów – takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Nie da się jednak wykonać tym urządzeniem precyzyjnych pomiarów, chociaż może przydać się w sytuacjach awaryjnych takich jak pęknięta rura centralnego ogrzewania lub też uszkodzony przewód ogrzewania podłogowego.

Niestety cena miernika FLIR MR160 nie jest niska. W serwisie aukcyjnym Allegro możemy znaleźć takie urządzenie w cenie około 3000 zł. Z pewnością znajdzie się wiele osób, które taki miernik zakupi bez wahania, inni jednak poszukają rozwiązań alternatywnych np. zakupienie dwóch oddzielnych urządzeń.