Montaż wentylacji mechanicznej w prostych krokach. Na co zwrócić uwagę?

Skuteczne działanie systemu wentylacji mechanicznej jest uzależnione od profesjonalnego montażu. Podstawową rolą takiej instalacji jest wymiana powietrza w budynku, a także usuwanie zużytego powietrza, w którym znajduje się duże stężenie dwutlenku węgla, a także innych substancji powstających w trakcie gotowania, prania, czy palenia papierosów. 

Dobór mocy wentylacji mechanicznej: wywiewnej, nawiewno-wywiewnej

Pierwszą kwestią jest intensywność wymiany powietrza, od której zależy zachowanie optymalnych warunków w budynku. Niewłaściwe jest tu więc zarówno przeszacowanie mocy, jak i niedoszacowanie. W pierwszym przypadku będziemy mieli do czynienia ze zbyt silnym nawiewem, co może skutkować stratą energii cieplnej, gdyż regularnie napływające chłodne powietrze trzeba będzie ogrzewać. Natomiast zbyt słaba moc może skutkować pogorszeniem mikroklimatu wewnątrz budynku. Wśród dostępnych rodzajów wentylacji mechanicznej znajdziemy wersje wywiewną oraz nawiewno wywiewną. Pierwsza z nich posiada centralny wentylator, który dba o pozbywanie się zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń. Instalacja tego typu wspierana jest dodatkowo przez nawiewniki, które wpuszczają do budynku świeże powietrze. Wentylacja nawiewno-wywiewna z kolei wyposażona jest w system dwóch wentylatorów. Największą różnicą jest tu zastosowanie wymiennika ciepła – rekuperatora. Rekuperacja pozwala na odzyskanie części energii z powietrza raz nagrzanego w budynku, co obniża koszty ponoszone na ogrzanie pomieszczeń.

Dom jednorodzinny, budynek firmy – konieczny projekt?

Decydując się na jeden z powyższych wariantów trzeba uwzględnić właściwe rozmieszczenie sieci wentylacyjnej. Wymagany jest więc projekt, który będzie zawierał podstawowe parametry techniczne tj. lokalizację centrali wentylacyjnej, wymiary kanałów, elementów wywiewu i nawiewu, położenie wyrzutni, czerpni, a niekiedy wymiennika gruntowego. Dlaczego warto wybrać projekt? Rysunki techniczne zawierające położenie poszczególnych elementów będą różne dla budynków wielkopowierzchniowych oraz domów. Adaptacja gotowego projektu do warunków domowych wydaje się niemożliwa, dlatego konieczne jest indywidualne spojrzenie na kwestię montażu. Indywidualny projekt to gwarancja, że instalacja wentylacji mechanicznej będzie przebiegać bez problemów, a jej działanie nie będzie obarczone błędami. Nie zaleca się prób montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją we własnym zakresie. Dodatkowy wydatek zwyczajnie się opłaca, gdyż od profesjonalnego montażu z uwzględnieniem danych projektowych będzie zależało skuteczne działanie wentylacji. Wiele firm ma w swojej ofercie korzystne rabaty, często montaż całego systemu z rekuperatorem oraz niezbędnymi elementami jest darmowy.

Układanie elementów instalacji w budynkach w stanie surowym

Zalecanym rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej w budynkach, gdzie jeszcze nikt nie mieszka. Oczywiście możliwe jest wykonanie projektu i prace na etapie zagospodarowania budynku, jednak wtedy mogą one kolidować z użytkowaniem strefy mieszkalnej. Przewody stosowane w instalacjach cechuje średnica minimum 125 mm, wymagają więc skutecznego ukrycia. Mogą być one schowane w przestrzeniach podwieszanego sufitu, za płytami kartonowo-gipsowymi, czy pod schodami. W przypadku obiektów parterowych i posiadania poddasza nieużytkowego, poziome rozprowadzenie przewodów możemy wykonać właśnie w tym miejscu. Jest to szczególnie pożądane rozwiązanie przy budynkach już zamieszkałych.

Dobór kanałów – wentylacja mechaniczna

Wybierając metalowe, sztywne kanały dobrym wyborem będzie wersja o okrągłym przekroju. Wynika to z mniejszych oporów generowanych w trakcie przepływu powietrza. Miejsca takie jak odcinki o niewielkiej długości zlokalizowane przy nawiewnikach i wywiewach dobrze jest wykonać z przewodów giętkich. W ten sposób niwelujemy powstawanie drgań. Dodatkowym zabezpieczeniem kanałów jest izolacja termiczna, która odpowiada za ochronę przed skraplaniem się pary wodnej w nieogrzewanych przestrzeniach. Alternatywą dla stalowych przewodów są wykonane z tworzyw sztucznych elementy elastyczne. W ich przypadku musimy się jednak liczyć z wyższym kosztem zakupu, a także koniecznością zastosowania skrzynek rozprężnych. Odpowiadają one za połączenie rur z nawiewnikami, podobnie ma się sprawa rekuperatora, gdzie potrzebne będą skrzynki rozdzielaczowe.