Na co zwrócić uwagę przy wyborze taczki?

Poszukując odpowiedniej taczki znajdziemy w sprzedaży różne rodzaje w zależności od naszych potrzeb. Inną taczkę wybierzemy w przypadku prowadzenia prac budowlanych, a inną do naszego przydomowego ogrodu lub działki ogrodniczej. Pierwsze na co zwracamy uwagę to właśnie miejsce przeznaczenia, taczka na budowę będzie zawsze wykonana z solidnych materiałów pozwalających na przewożenie z punktu A do punktu B ciężkich worków z zaprawą murarską, czy klejem. Natomiast taczki ogrodowe będą już znacznie lżejszą konstrukcją wykonaną z tworzyw sztucznych i aluminium. 

Przy wyborze taczki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Pierwszym z nich są koła, w zależności od modelu urządzenie może być wyposażone w jedno lub dwa koła zamocowane na łożyskach. Kupując taczkę budowlaną warto wybrać gumowe koła na metalowej feldze, takie zestawienie jest nieco cięższe, ale przy tym bardzo stabilne i wygodne. Z kolei w przypadku ogrodu wystarczy nam taczka mniejszych rozmiarów i nie musi być droga. Wówczas dobrze jest wziąć tańszy model z plastikową felgą i kołem z tworzyw sztucznych. Takim kompromisem pomiędzy tymi dwoma różnymi konstrukcjami jest taczka na kołach pneumatycznych.

Kolejna rzecz to głębokość, każdy model taczki będzie posiadał inne wgłębienie zależne od naszych potrzeb. Płytsze taczki będą wygodniejsze, głębokie z kolei pomieszczą więcej materiałów budowlanych. Na budowę potrzebna nam będzie pojemna taczka, sprawdzamy więc jej pojemność wyrażaną w litrach lub ładowność określają w kilogramach. Nie mniej istotna będzie też długość rączek i położenie kół, które mogą stanowić o większej lub mniejszej wygodzie w codziennym użytku. Jeżeli dany model ma wysunięte do przodu koło to wówczas łatwiej będzie poruszać taką taczką, ale i więcej się nadźwigamy, gdyż spora część wagi przewożonych materiałów zostanie przeniesiona na rączki i nasze dłonie. Na budowie sprawdzą się więc mniej wygodne w manewrowaniu taczki, gdzie koła rozmieszczone są bliżej środka. Wówczas łatwiej nam będzie transportować większe i cięższe worki.

Ostatni równie ważny element to materiał z jakiego wykonano taczkę. W czasie pracy na budowie konieczna może się okazać taczka wykonana ze stali. Ten trwały materiał zapewnia najwyższą wytrzymałość i trwałość ze wszystkich dostępnych na rynku modeli. W ogrodzie sprawdzi się tworzywo sztuczne oraz aluminium, czyli dwa dużo lżejsze materiały.