Nadbudowa poddasza w domu jednorodzinnym.

Dobudowa poddasza to inwestycja, której koszt zależy od momentu, kiedy inwestor zdecydował się na podjęcie prac. Najprostszą sytuacją będzie podjęcie decyzji o nadbudowie w samym projekcie. Raz, że wykonanie prac będzie łatwiejsze, a dwa pochłonie to mniej czasu. Decyzja o dobudowie poddasza wynika często ze zmieniających się w życiu planów. Jeżeli z czasem pojawił się w umyśle inwestora pomysł o dodatkowym pokoju biurowym lub miejscu zabaw dla dzieci to poddasze może okazać się niezbędnym elementem domu. 

Zbyt mały strych oraz planowanie przed rozpoczęciem prac

Nadbudowa poddasza konieczna wydaje się przede wszystkim w budynkach, gdzie nie myślano o zastosowaniu większej przestrzeni. Poniżej poziomu dachu znajduje się przestrzeń życiowa, a pod samym dachem niewielki strych. Często jest on wykorzystywany wyłącznie jako miejsce do składowania przedmiotów codziennego użytku, gdyż wynika to z jego specyfiki. W takim miejscu skosy oraz sama przestrzeń są zupełnie niedostosowane do wygodnego korzystania przez mieszkańców domu. Wówczas konieczne jest powiększenie przestrzeni poprzez nadbudowę kondygnacji lub podwyższenie poddasza. Taki zabieg jest możliwy wyłącznie w przypadku budynków nowych lub też domów, gdzie konstrukcja jest zachowana w dobrym stanie. Co najważniejsze, nadbudowa poddasza nie wymaga wykonywania nowych przyłączy dla mediów, czy prowadzenia jakichkolwiek prac ziemnych. W budynkach używanych zaleca się dokładne zapoznanie z dokumentacją techniczną oraz bieżącym stanem domu. Możemy także skorzystać z pomocy architekta, który przedstawi wizualizację wraz z przeprowadzonymi zmianami.

Niezbędne prace przy dobudowie poddasza użytkowego

Prace należy zacząć od wzmocnienia stropu, który musi być dostosowany do nowych obciążeń mechanicznych. W zależności od potrzeb możemy skorzystać z ram stalowych, drewnianych, bel oraz słupów, siatki ze zbrojeniem, dwuteowników. Często w przypadku już istniejącego budynku wymagane jest wykonanie nadmurówek ścian zewnętrznych oraz szczytowych. Wynika to z potrzeby powiększenia przestrzeni ku górze tak, aby osoba przebywająca na poddaszu mogła się swobodnie wyprostować. Wybierając materiały powinniśmy zwrócić uwagę na wagę całej konstrukcji i właściwości cieplne. Wszelkie miejsca takie jak ściany kolankowe, gdzie wspierać się będzie więźba dachowa należy wzmocnić. Konieczna będzie także przebudowa konstrukcji dachu. Tutaj do wyboru mamy kilka metod: podniesienie więźby, zmianę więźby lub zmianę dachu płaskiego na stromy. Wszelkie prace dobrze jest skonsultować z dekarzem, którego rady pozwolą uniknąć błędów, a tym samym niepotrzebnych kosztów lub awarii w przyszłości.

Nie zapomnij o izolacji poddasza!

Kiedy poddasze będzie prawie gotowe, warto przedyskutować z najbliższymi kwestie ocieplenia budynku. Być może w starszych domach niezbędna będzie wymiana izolacji, a w przypadku nowych obiektów wybór najlepszego dla nas ocieplenia. Właściwie wykonane ocieplenie to nie tylko bezpieczeństwo dachu, ale także realne oszczędności. W zależności od zastosowanego materiału (pianka PUR, wełna mineralna) zaoszczędzimy do nawet 30% energii cieplnej. Długowieczny materiał taki jak pianka poliuretanowa zapewni oszczędność w rachunkach, ale także będzie cechował się doskonałymi właściwościami bez straty jakości przez wiele lat. Należy też pamiętać, że materiał ten jako jeden z nielicznych daje gwarancję zachowania optymalnych warunków na poddaszu. Widać to wyraźnie w okresie letnim i zimowym. W czasie letnich miesięcy pianka PUR izoluje poddasze przed nagrzewaniem się. Z kolei w czasie zimy, poliuretan doskonale izoluje dach, dzięki czemu nie występują straty energii cieplnej. Dodatkowym atutem pianek poliuretanowych aplikowanych natryskowo jest czas potrzebny na wykonanie ocieplenie. Doświadczony pracownik jest w stanie położyć tego typu izolację w ciągu nawet jednego dnia, kiedy dla wełny mineralnej potrzeba kilku ludzi pracujących przez kilka dni.