Nowoczesne bramy garażowe z automatycznym wietrzeniem budynku?

Bramy garażowe podobnie jak i inne elementy budynku są stale rozwijane. Wynika to z coraz to nowych potrzeb klientów, ale też potrzeby znajdowania skutecznych i praktycznych rozwiązań służących wygodzie użytkownika. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, przodują w nich zasadniczo dwie firmy: Hormann i Ryterna. W tym artykule przyjrzymy się nowej technologii automatycznego wietrzenia pomieszczeń w budynku użytkowych jakim jest garaż. 

Nowoczesny dom jest zwykle wyposażony w oświetlenie uruchamiane automatycznie, system inteligentnych głośników, czy też możliwość wygodnego sterowania urządzeniami RTV i AGD w budynku. Niestety nawet nowy dom będzie uzależniony od pojawiania się pewnych problemów, które wynikają z niedoskonałości pewnych rozwiązań. Wystarczy spojrzeć na problemy, z którymi spotykają się niektórzy inwestorzy w trakcie trwających upałów. Jeżeli w budynku nie ma klimatyzacji to może dochodzić do wzrostu temperatury wewnątrz budynku. Natomiast zimą ogrzewanie musi działać na pełnych obrotach, aby skutecznie ogrzać budynek. Zabieramy się więc za usuwanie usterek takich jak brak właściwej izolacji termicznej lub niedoskonałą wentylację wewnątrz domu. Problemy te nie należy do rzadkości, a ich usunięcie zależy od profesjonalizmu firmy, która zajmie się zadaniem w sposób fachowy. 

Brama garażowa i jej izolacja termiczna

Wśród garaży znajdziemy obiekty przylegające do ściany budynku lub te odseparowane od niego. Wielu inwestorów decyduje się na budowę domu z przylegającym do jednej ze ścian garażem, co wynika z wygody i wybranego projektu. Tutaj bardzo ważne jest docieplenie ścian i użycie bramy garażowej o parametrach, które zapewnią właściwą izolację. Niestety jeśli w budynku występuje problem z właściwą wentylacją to bramy garażowe wysokiej klasy utrudnią cały proces pozbywania się nadmiaru ciepłego powietrza w budynku. Rozwiązaniem nie jest wbrew pozorom wybór najtańszego wariantu bramy, gdyż wtedy w trakcie trwającej zimy spotkamy się z ucieczkami ciepła z domu. To zdecydowanie podwyższa koszty ogrzania budynku i obciąży nasz portfel. Najnowszym rozwiązaniem dostępnym na rynku od niedawna są bramy garażowe wyposażone w specjalny system wentylacji. Znajdziemy go w bramach segmentowych i zapewnia on zdecydowanie poprawioną wentylację. Aktualnie rozwiązanie to stosuje firma Hormann, jednak zapewne już niebawem na rynku pojawią się podobne rozwiązania innych producentów takich jak Ryterna, czy Wiśniowski. Nowoczesna brama segmentowana została wyposażona w mechanizm na bazie rolki, która pozwala na bardzo delikatne uchylenie najwyższego segmentu w bramie. Możemy w ten sposób poprawić stopień wentylacji w budynku. Sprawdź także: bramy garażowe Łomża.

Czym różni się to rozwiązanie od podniesienia bramy na wybraną wysokość?

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest czystość. Uchylenie bramy powodowałoby w trakcie trwającej jesieni nawiewanie do wnętrza garażu liści oraz innych nieczystości. Ponadto uchylenie bramy garażowej tuż przy posadzce generuje możliwość dostawania się dzikich zwierząt do środka, które mogą narobić sporo szkody. Delikatne uchylenie segmentu przez nowoczesny system pozwala na skuteczną wentylację z równoczesnym zabezpieczeniem budynku przed dostępem niepożądanych osób. W tym wypadku nie zapomniano także o nowoczesnym doposażeniu bramy segmentowej w technologie wykorzystywane w domach. Osoby, które chcą mieć pod kontrolą cały inteligentny system w domu mogą być w pełni zadowolone z takiego rozwiązania. Mowa o możliwości uchylania bramy z użyciem pilota lub też podłączenie bramy garażowej pod czujnik klimatyczny. Taka instalacja wykryje automatycznie poziom ciepła na zewnątrz oraz wewnątrz i na tej podstawie zdecyduje o uchyleniu lub zamknięciu bramy. Warto również pamiętać, że czujnik sprawdza wilgotność powietrza w obu lokalizacjach, co sprawia, że brama garażowa nie otworzy się w trakcie padającego deszczu. Wyposażenie całego systemu w inteligentne czujniki to nie wszystko. Istnieje także możliwość programowania czasowego co jest wygodne szczególnie w nocy. Podsumowując, bramy garażowe w XXI wieku nie przypominają zupełnie topornych i średnio wygodnych rozwiązań sprzed kilkudziesięciu lat. Obecne konstrukcje bram segmentowych wyróżniają się jakością i możliwością zastosowania nowoczesnych technologii usprawniających ich pracę.