Nowoczesne okiennice dekoracyjne, zewnętrzne, drewniane.

Okiennice to klasyczna ozdoba dla okien, która do dziś znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych. Pomimo upływu lat konstrukcje te wciąż znajdują zainteresowanie wśród klientów. Z duchem czasu idą także projekty okiennic, gdzie oprócz klasycznych okiennic drewnianych znajdziemy także modele nowoczesne. Oprócz walorów estetycznych, konstrukcje te zapewniają także ochronę przed palącym słońcem, chłodem, a niekiedy przed złodziejami. 

Użyte materiały, budowa oraz rodzaje okiennic

Większość klasycznych okiennic wykonanych jest z drewna, dominują tu dwa gatunki: dąb oraz sosna. Dostępne są także modele zrobione z aluminium, stali, czy profili PCW. Okiennice mogą różnić się także wykończeniem oraz kształtem, występują okiennice jednoskrzydłowe oraz wieloskrzydłowe. Mnogość wzornictwa i materiałów wykończeniowych pozwala dopasować konstrukcje do samej elewacji, jak również kształtu okien. Okiennice instaluje się w zależności od użytych okuć na ścianie lub bocznej ościeżnicy. W przypadku zastosowania okiennic jedynie jako ozdoba możemy pokusić się o użycie atrap. Są to na stałe przytwierdzone, nieruchome elementy. Bez względu na wybrany materiał możemy liczyć na wysoką trwałość konstrukcji. Okiennice drewniane są malowane w wybranym kolorze, plastikowe z kolei wyposaża się w specjalną warstwę chroniącą przed wyblaknięciem od słońca. Dodatkowym atutem okiennic z tworzyw sztucznych są metalowe wkłady usztywniające, zwiększają one trwałość elementów. Ponadto możemy wybrać model imitujący swoją strukturą drewno. Na rynku znajdziemy dwa typy okiennic:

1. Okiennice rozwierane

2. Okiennice przesuwne

Najbardziej znanym rodzajem okiennic są wersje rozwierane. Poruszanie się skrzydeł jest możliwe dzięki zastosowaniu zawiasów, a konstrukcja uchyla się na zewnątrz. Okiennice są zwykle wyposażone w specjalną blokadę, która chroni elementy przed uszkodzeniem w razie wystąpienia silnego wiatru. Jeśli zaś chodzi o zamknięcie to stosowane są zamknięcia drążkowe oraz metalowe skoble. Wypełnienie okiennic rozwieranych są lamelki, które swoją budową przypominają żaluzje. Możemy też spotkać ramę z wypełnieniem z desek lub listew. Lepszą ochronę przed słońcem będą pełniły okiennice płycinowe. Wypełnienie okiennic może pełnić rolę skutecznej ochrony przed promieniami słonecznymi, co jest szczególnie przydatne latem. Drugi rodzaj to okiennice przesuwne, które zgodnie z nazwą mocowane są na dwóch prowadnicach na górze i na dole. Specjalne wózki z kółkami umożliwiają swobodny ruch okiennic. 

Montaż okiennic

Zastosowanie określonego montażu wynika z typu ściany, a także ciężaru samych okiennic. Modele wykonane z drewna mogą ważyć około +/- 19 kg/m2. Okiennice zazwyczaj mocuje się ściany, możliwa jest także instalacja do ramy okna. Drugie rozwiązanie jest szczególnie zalecane, ponieważ okiennica po zamknięciu znika w otworze okiennym, dzięki czemu konstrukcja chroniona jest przed silnym wiatrem oraz deszczem. Montaż w ścianie polega na nawierceniu otworów o głębokości od 10 do 20 cm przy uwzględnieniu materiału, z którego ściana została wykonana. Istotne jest, aby mocowanie znalazło się na głębokości warstwy nośnej. Wykonane otwory uzupełniamy kołkami, do których przytwierdzone będą zawiasy. Dobór zawiasów ma kluczowe znaczenie, ponieważ muszą one utrzymać okiennicę o określonej wadze. W ofercie sprzedawców znajdziemy także okiennice o różnym sposobie otwierania. Dominują tu okiennice otwierane ręcznie, jednak znajdziemy także warianty otwierane przy użyciu specjalnej korby zlokalizowanej wewnątrz budynku. Dla fanów nowoczesnych rozwiązań znajdziemy także możliwość podłączenia silnika, który przy użyciu pilota będzie umożliwiał automatyczne otwieranie i zamykanie okiennic. Czytaj również: zabezpieczenie okna.