Nowoczesny dom parterowy z poddaszem. Jak wybrać tani projekt?

Zarówno w sieci jak i we własnych projektach domu znajdziemy wiele różnych konstrukcji. W praktyce nie zawsze to co piękne jest równie funkcjonalne. Przy złym wyborze projektu możemy mieć sporo kłopotów. Pierwszy z nich może pojawić się kiedy nasza działka jest niedużych rozmiarów, a my chcemy mieć duży dom o niespotykanej konstrukcji. Na jakie jeszcze problemy możemy natrafić? 

Często sprawdzone realizacje są tymi wartymi uwagi. Według ekspertów zajmujących się stawianiem i projektowaniem domów, dobrym wyborem jest stworzenie domu na planie kwadratu lub prostokąta. Wynika to z prostszej aranżacji całego domu, taka konstrukcja jest też nieco mniejsza i zarazem wytrzymała. Bardzo nieszablonowe rozwiązania powodują dodatkowe koszty, których można przecież uniknąć. Jednym z nich są chociażby koszty energii cieplnej w okresie zimowym. Dom na planie kwadratu jest zwyczajnie bardzo ustawny, łatwo jest zagospodarować salon, kuchnię, czy pomieszczenia gospodarcze. W przypadku mniejszej działki, można pokusić się o stworzenie konstrukcji z dodatkowym piętrem. Jeśli myślimy o większej liczbie łazienek to warto rozmieścić je jedna nad drugą. Wtedy znikają kolejne koszty na położenie dłuższej instalacji wodnej między pomieszczeniami. Ponadto uzyskamy mniejsze straty cieplne, ponieważ woda będzie łatwiej spływała w dół.

Wśród projektów znajdziemy różne rozwiązania, podobnie wśród fachowców proponujących pewne ułatwienia. Warto więc kierować się względami praktycznymi i jednocześnie ekonomicznymi. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

– Złożona konstrukcja dachu z łączeniami, załamaniami. Taki dach prezentuje się bardzo estetycznie, ale nie należy do najłatwiejszych w montażu, ponadto kłopoty mogą pojawić się całkiem niespodziewanie. Jeśli fachowiec popełni błąd to z czasem może występować poważny problem przeciekania dachu, co wcale nie musi być proste do wykrycia. Dobrym wyjściem jest wybór prostego dachu dwu, bądź czterospadowego.

– Brak balkonu, w jego miejsce większy taras. Niewielki taras przed domem to sprawdzone rozwiązanie do przyjmowania gości i wypoczynku na świeżym powietrzu. W odróżnieniu od balkonu nie będzie tu problemu w postaci większych rachunków za ogrzewanie. Balkon zwyczajnie przedłuża konstrukcję domu, przez co ucieczki ciepła są dużo łatwiejsze.

– Stanowcze nie dla „łuku triumfalnego”. Trochę z przymróżeniem oka, ale jakże istotna jest rezygnacja z wszelkiego rodzaju łuków i zaokrągleń. Wówczas estetyczny efekt może być przyćmiony przez nasze problemy z doborem okien i drzwi. Profile na zamówienie kosztują dużo więcej od tych tradycyjnych.

Konstrukcja domu z wieloma załamaniami to zmora dla ekipy budowlanej tworzącej stropy.