Oklejanie parapetu, nakładki na parapet z lastryko. Jak odnowić parapet?

Wraz z wiekiem każdy parapet będzie niszczał. Tym bardziej, że często miejsce przy oknie jest  wykorzystywane do trzymania kwiatów doniczkowych i różnego rodzaju ozdób. Czasem też konieczność renowacji parapetu występuje w momencie nabycia mieszkania, gdzie parapety aż proszą się o wykonanie działań naprawczych ze względu na swój szpecący wygląd. Nowe rozwiązania dostępne na rynku pozwalają na wykonanie drobnych poprawek zmieniających diametralnie całą konstrukcję. 

Jedną z dobrze znanych metod jest malowanie, które pozwala odnowić różnego rodzaju powierzchnie. Farbą możemy pomalować betonowy parapet, ale sprawdzi się ona także w przypadku lastryko. Jeśli chodzi o drewno to tutaj też jest możliwe położenie nowego lakieru, trzeba jednak najpierw szlifować powierzchnię w celu zdarcia wierzchniej, zużytej warstwy. Następnie można nałożyć wybrany preparat. Dostępne są także specjalne nakładki, które ograniczają do minimum czas potrzebny na odnawianie parapetu, wysychanie materiałów itd. Gotowe konstrukcje można nałożyć na parapety betonowe, z tworzyw sztucznych oraz PCV. Trzeba tylko dokonać szczegółowych pomiarów parapetu. Zanim położymy nakładkę, na czystą powierzchnię nakładamy klej. Na to mocujemy nakładkę, którą dociskamy. Całą konstrukcję warto dodatkowo docisnąć przez położenie książęk lub innych przedmiotów na całej powierzchni. Zyskamy wtedy stabilną i zupełnie nową warstwę, która odmieni parapet.

Kolejne dwa sposoby to wykorzystanie okleiny oraz obudowy z drewna. W przypadku okleiny konieczne będzie przygotowanie powierzchni, należy ją oczyścić i odtłuścić. Gotową powierzchnię można okleić najbardziej wymyślnym wzorem. Jeszcze przy zakupie powinniśmy wybrać dość szeroki pas okleiny, dzięki czemu nie będzie kłopotu z doklejaniem drobnych fragmentów, które zaburzą jednolitą strukturę. O dziwo tworzywo z jakiego wykonane są okleiny jest bardzo odporne na działanie wody i promieni słonecznych. Ostatnia metoda, czyli drewniana obudowa jest chętnie wybierana przez osoby mające drewniany dom lub lubiące naturalne materiały. Tutaj deski cięte na wymiar przykleja się do starego parapetu, dzięki czemu otrzymujemy całkiem nowy wygląd. Deski muszą być jednak odpowiednio przygotowane, oszlifowane i pokryte lakierem do drewna. Zyskamy klasyczny parapet o nienagannym wykonaniu. Zobacz także: W jaki sposób zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?